نخستين موزه نفت تهران با حضور مسوولان شهرداري تهران، ميراث فرهنگي و صنعت نفت گشایش مي يابد

چهارشنبه بیست و نهم خرداد ماه 1398نخستين موزه نفت تهران با حضور مسوولان شهرداري تهران، ميراث فرهنگي و صنعت نفت گشایش مي يابد

آيين گشايش «موزه پمپ بنزين دروزاه دولت» نخستين موزه نفت تهران، روز شنبه اول تيرماه، با حضور تعدادي از مسوولان شهري، ميراث فرهنگي و صنعت نفت برگزار مي شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت، در مراسم گشايش موزه پمپ بنزين دروازه دولت كه با حضور پيروز حناچي، شهردار تهران، محمد حسن طالبيان، معاون سازمان ميراث فرهنگي، امير حسن زماني نيا، معاون وزير نفت در امور بين الملل، محمدرضا كارگر، مديركل موزه هاي سازمان ميراث فرهنگي، علي امام، مديرعامل شركت راه آهن شهري تهران و جمعي ديگر از مقامات شهري و دست اندركاران صنعت نفت برگزار مي شود، دكتر اكبر نعمت الهي، مدير موزه هاي نفت، گزارش كوتاهي را از فعاليت هاي اين مديريت و اقدامات انجام گرفته ارائه خواهد كرد.

دروازه دولت داخلی

سخنراني شهردار تهران و معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از ديگر بخش هاي اين مراسم است كه با حضور پيشكسوتان صنعت نفت از ساعت 18 آغاز مي شود و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت.

لازم به يادآوري است پمپ‌بنزین دروازه دولت (جایگاه شماره 6 تهران) سومین جایگاه عرضه سوخت در تهران و یکی از معدود جایگاه‌های بجا مانده از نسل اول پمپ‌بنزین‌های کشور است که ساخت آن به دهه 1310 خورشیدی بازمی‌گردد.

نازل های بنزین دروازه دولت

اين جايگاه در مردادماه سال 96 به شماره 31711 در فهرست آثار ملي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري به ثبت رسيده است و به زودی در معرض نمایش عموم قرار می‌گیرد.

معرفی تاریخ جایگاه‌های توزیع سوخت در کشور، نمایش اشیاء و اسناد مرتبط با چرخه تحول پخش فرآورده‌های نفتی از ابتدا تا کنون، شیوه بارگیری، حمل و تخلیه سوخت در جایگاه‌های عرضه و... از اهداف تعریف‌شده برای این موزه به شمار می‌رود.

موزه پمپ‌بنزین دروازه دولت تهران، سومين موزه از طرح موزه هاي صنعت نفت است كه پس از موزه‌های «بنزین‌خانه» و «کارآموزان صنعت نفت» آبادان، به بهره‌برداری می‌رسد.