شهردار پايتخت در مراسم افتتاح نخستين موزه نفت تهران:

موزه پمپ بنزين دروازه دولت دوره اي از تاريخ تهران را يادآوری می كند

شنبه یکم تير ماه 1398موزه پمپ بنزين دروازه دولت دوره اي از تاريخ تهران را يادآوری می كند

ارزش های یک شهر، صفحات شناسنامه آن هستند و امروز ما در کنار یکی از این ارزش ها قرار گرفتیم، يعني موزه پمپ بنزين دروازه دولت كه دوره ای از تاریخ تهران را یادآوری می کند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پتروميوزيم، پيروز حناچي، شهردار تهران، در مراسم گشايش موزه پمپ بنزين دروازه دولت، گفت: امروز فضایی فراهم شده تا یکی از ارزش های شهرمان را در مقابل دیدگان عموم به تماشا بگذاريم.

وي با اشاره به راه اندازي موزه پمپ بنزين دروازه دولت تهران، به عنوان نخستين موزه نفت پايتخت، گفت: اين كار توسط وزارت نفت انجام گرفته داده است. که نقش زیادی در حفظ اسناد و آثار مربوط به توسعه کشور دارد. جا دارد از وزیر محترم نفت و مدير موزه هاي نفت که با حسن نظر این موضوع را دنبال كرده اند، تشکر کنم.

حناچي در ادامه به نقش و جايگاه پمپ بنزني ها در شهرهاي امروزي اشاره كرد و افزود: پمپ بنزين ها ياد آور دوره اي هستند که وسایط نقلیه و موتوری در شهرها پیدا شدند و توسعه پیدا کردند. پمپ بنزين دروزاه دولت یکی از سه پمپ بنزین قديمي است که در تهران باقی مانده است. اولین آنها متأسفانه در چهارراه گمرک تخریب شد و الان در تهران از این پمپ بنزین های نسل اول فقط دو جايگاه مانده. یکی از این پمپ بنزین ها نيز  هنوز در حال فعاليت است و کار می کند.

شهردار تهران با تاكيد بر اين وزارت نفت به برگ های شناسنامه ای خودش چه در تهران، و چه در شهرهای دیگر مانند مسجدسلیمان و آبادان توجه ویژه کرده است، گفت: این شهرها قابلبت آن را دارند كه به جاذبه های گردشگری كشور تبدیل شوند

حناچي با اشاره به موقعيت موزه پمپ بنزين دروازه دولت گفت: در سایت موزه ای هستیم که در کنار کارگاه بازسازی دروازه دولت است و در نزدیکی خانه شهید تندگویان. همچنين بخشی از حصار دوره ناصری تهران و بخشی از منطقه تاریخی تهران (منطقه 12) در اين منطقه قرار دارد. امیدواریم جاذبه های این بخش بیش از گذشته نمایان شود و مورد توجه قرار گیرد.

شهردار تهران با اشاره به اين كه بايد بتوانیم تغییری ایجاد کنیم تا مردم در شرایط بهتری زندگی کنند، گفت: کاری ندارد که شهر را بفروشیم و بیلان بودجه را بالا ببریم و مجوزهایی را بدهیم که قابل دفاع نباشند و بعد ادعا کنیم که شهر را اداره کرده ایم. اما اینکه بتوانیم تغییری ایجاد کنیم تا مردم در شرایط بهتری زندگی کنند، مهم است.

وي براي نمونه به مسئله آلودگی در شهر تهران و برنامه هايي كه براي مقابله با آن در دست انجام است، اشاره كرد و از تلاش وزارت نفت برای بهتر کردن سوختی که در تهران مصرف می شود قدرداني كرد.

حناچي در خاتمه به عنوان شهردار تهران از دستگاه های ذيربط مانند مثل وزارت نفت، نیروی هوایی ارتش، بانک ملی و ارتش جمهوری اسلامی ایران خواست تا بخش هایی از اماکن تاریخی خود را به روی مردم باز کنند و افزود: امیدوارم روزی تمام دستگاه ها برگ های شناسنامه ای خود را بهتر از قبل حفظ کنند. شهرهای دنیا در این زمینه با هم رقابت می کنند. اگر برج های بلند می سازند، در کنار آن این ارزش ها را هم حفظ می کنند. به هر صورت به سهم خودم از این دستگاه ها که تلاش زیادی برای حفظ تاریخچه خود کردند، تشکر می کنم.