معاون سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي:

پمپ بنزين ها بخشي از حافظه تاريخي شهر هستند

شنبه یکم تير ماه 1398پمپ بنزين ها بخشي از حافظه تاريخي شهر هستند

معاون سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي، در مراسم افتتاح موزه پمپ بنزين دروزاه دولت تهران، پمپ بنزين ها را بخشي از حافظه تاريخي و آغاز تحولات اجتماعي شهرها برشمرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پتروميوزيم، در اين مراسم گشايش موزه پمپ بنزين دروازه دولت، محمد حسن طالبیان، معاون سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي با قدرداني از فعالیت های شرکت نفت برای احداث 28 موزه مرتبط با صنعت نفت در كشو، گفت: تا كنون بیشتر آثار تاریخی و باستانی در فهرست آثار ملي قرار مي گرفتند، اما امروز تنوع بسياري را در اين حوزه شاهد هستيم و اكنون آثار زیادی از صنعت در این فهرست ثبت شده است.

طالبيان با اشاره به قدمت و ارزش تاريخي برخي از تاسيسات صنعت نفت، از جمله پالايشگاه آبادان گفت: براي مثال پالایشگاه آبادان در حد است که بايد در فهرست جهانی قرار بگیرد. برخي اماکن صنعت نفت حتي می تواند مقاصد گردشگری کشور محسوب شوند.

وي با تاكيد بر اين كه انتظار می رود شرکت های دیگر هم دنباله رو وزارت نفت باشند، افزود: نهضتی در کشور راه افتاده است و موضوع میراث ناملموس بسیار مورد اهمیت است. اين مسئله کمک خواهد کرد نسبت ما با دستگاه های دیگر و همکاری که می تواند بین شهرداری و میراث فرهنگي صورت گیرد، پررنگ تر شود.

معاون سازمان ميراث فرهنگي يادآور شد: پمپ بنزين دروازه دولت سومین اثر از شرکت نفت است که تبدیل به موزه شده است. پمپ بنزین به نوعي نشان دهنده آغاز تحولات اجتماعی بوده است و وجود پمپ بنزین ها اولین نشانه های ظهور خودروها در شهر هستند.

وي با اشاره به ضرورت حفظ چنين بناهاي تاريخي، گفت: بازديد از اين مكان ها، يك نوع حس نوستالژیک را به وجود می آرود. اگر این اتفاق صورت نمی گرفت، شاید اینجا فروخته و تخریب می شد و تبدیل به بنای جدیدی می شد، اما الان بخشی از حافظه تاریخی شهر را حفظ کرده و به جامعه نشان می دهد. امیدوارم این پنجره اي كه توسط شرکت نفت گشوده است، پنجره های ديگري را نيز به روی مردم بگشاید.