ایجاد بزرگترین موزه صنعتی کشور در مسجد سلیمان آخرین مراحل اجرایی را سپری می کند

سه شنبه ششم خرداد ماه 1399ایجاد بزرگترین موزه صنعتی کشور در مسجد سلیمان آخرین مراحل اجرایی را سپری می کند

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان گفت :طرح ایجاد بزرگترین موزه صنعتی کشور که در سایت میراث صنعتی  پالایشگاه و کارخانه گوگردسازی بی بی یان در حال انجام است ، هم اکنون در مرحله تکمیل نهایی قراردارد .

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پترومیوزیم ، قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در گفتگو با خبرنگاران ضمن تبریک ۵خردادماه سالروز کشف نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان گفت:اجرای پروژه های عمرانی و عام المنفعه در حوزه های مختلف اقدام عملی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان برای توجه به زادگاه نفت است.

وی افزود:یکی از مهم ترین پروژه هایی که طی سالیان اخیر پیگیر اجرای آن بوده ایم, طرح ایجاد موزه صنعت نفت در مسجدسلیمان، در سایت میراث صنعتی  پالایشگاه و کارخانه گوگردسازی بی بی یان است که هم اکنون در مرحله تکمیل نهایی قراردارد .

ناصری ادامه داد: طرح موزه صنعتی مذکور از نظر وسعت و تنوع موضوعی، بزرگترین طرح میراث صنعتی در کشور است و در فضایی نزدیک به هشت هکتار، شامل بخش های متنوع و مختلفی است.

ناصری خاطرنشان کرد:این طرح توسط مدیریت موزه ها و مرکز اسناد وزارت نفت در حال احداث است و چهار محور؛اکتشاف،  حفاری،  تولید و مسجدسلیمان است که به عنوان خاستگاه صنعت نفت ایران به شمار می آید .

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان تصریح کرد:در این پروژه موزه  فرآیندهای اکتشاف، حفاری و تولید در صنعت نفت برای بازدید کنندگان به نمایش در خواهد آمد.همچنین در کنار آن اسناد و ابزارآلات قدیمی که در بخش ها و واحدهای مختلف  در مسجدسلیمان مورد استفاده قرار می گرفتند به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه موزه مسجدسلیمان اولین ساختمانی است که پس از انقلاب اسلامی در کشور با کاربری موزه ای طراحی و احداث شده عنوان داشت:پس از پایان احداث ساختمان اصلی این موزه در محوطه  پالایشگاه نفت بی بی یان کارگروه های چهار گانه ای  با همکاری شرکت های تابعه وزارت نفت در مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت به منطور شناسایی,جمع آوری و انتقال آنچه که قرار است در موزه بزرگ صنعت نفت در مسجدسلیمان نمایش داده شود تشکیل شد و این کارگروه ها فعالیت خود را با همکاری واحدهای مختلف در شرکت ملی نفت ایران، مدیریت اکتشاف، شرکت ملی حفاری، مناطق نفتخیز جنوب و شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان آغاز و طی ماه های اخیر اسناد و اشیا تاریخی و ارزشمند متنوع و متعددی با تلاش این کارگروه ها به گنجینه های موزه اکتشاف,حفاری و تولید صنعت نفت در مسجدسلیمان منتقل شده است.

وی ادامه داد:در کنار فرآیندهای اجرایی، تیم های تخصصی پژوهشی در مدیریت موزه ها نیز به تدوین سناریوی موزه در هر بخش از محورهای چهارگانه موضوعی مشغول بکار هستند.همچنین در کنار فرآیند جمع آوری اسناد و اشیا موزه ای،  عملیات محوطه سازی در سایت موزه مسجدسلیمان نيز  آغاز شده و در ماه های اخیر فرآیند ایجاد و ساماندهی فضای سبز، مرمت بناهای تاریخی، اجرای نورپردازی کارخانه گوگردسازی و پالایشگاه و تامین روشنایی سایت موزه، ایجاد و ساماندهی کتابخانه و  گنجینه  اسناد تاریخی و کتابخانه تخصصی که شامل چندصد جلد کتاب مرجع تاریخی در حوزه صنعت نفت می باشد انجام شده است.

ناصری گفت:شناسایی و انتقال بیش از شش هزار پرونده پرسنلی متعلق به نسل های اول تا چهارم کارکنان کمپانی نفت انگلیس و ایران و شرکت ملی نفت ایران به گنجینه اسناد موزه مسجدسلیمان از دیگر اقدامات انجام شده در موزه ای است که بازدیدکنندگان آن فرآیند های مختلف صنعت نفت از اکتشاف تا حفاری و نهایتا تولید را در سالن مسقف و یک فضای زیبای میراث صنعتی نظاره گر خواهند بود.

وی تصریح کرد: بخش های جانبی موزه اکتشاف، حفاری و تولید صنعت نفت در مسجدسلیمان در تاسیسات میراث صنعتی، چاه شماره یک،  نیروگاه برق تمبی،  واحد های تقطیر و نمره 9 و همچنین چشمه های خودجوش نفت در سی برنچ در سناریوی موزه بزرگ مسجدسلیمان تعریف و آماده سازی شده اند.

 

 

لینک های مرتبط :

/content/4/محتوای-ثابت/950/شناسنامه-پروژه-هاي-موزه-در-مسجد-سليمان

content/18/روزی-روزگاری/4526/تاریخچه-کارخانه-های-گوگرد-سازی-در-مسجد-سلیمان

content/18/روزی-روزگاری/4515/میراث-نفت-در-آثار-ملی-کارخانه-تقطیر-بی-بیان-مسجد