بازدید گروهی از دانشجویان نفت از موزه‌های آبادان

يکشنبه بیست و هشتم آبان ماه 1402 بازدید گروهی از دانشجویان نفت از موزه‌های آبادان

به گزارش مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت، جمعی از دانشجویان دانشکده نفت آبادان و هنرستان شهدای پالایشگاه آبادان از موزه‌های نفت این شهر (بنزین‌خانه و کارآموزان) بازدید کردند.

این بازدید با هدف  آشنایی دانشجویان و دانش‌آموزان با رشته‌های مختلف آموزشی و تجهیزات آموزشی و تاریخ نفت انجام شده است.

سینا محمدمولی از هنرستان پسرانه‌ی شهدای پالایشگاه آبادان و نوه‌ی غلامحسین محمدمولی کارآموز ورودی سال 1345 که  مدارکش هم اکنون در اتاق چهارم از اتاقهای پنجگانه موزه کارآموزان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد، نیز در این بازدید حضور داشت.

موزه كارآموزان آبادان

آموزشگاه حرفه‌ای آبادان در سال 1312 خورشيدی (1933ميلادی) تأسيس شد. این آموزشگاه محل آموزش کارگران پالایشگاه نفت آبادان بود که در آن مهارت‌های لازم مانند برق، مكانيک و فرآیند پالایش به کارگران و نیروها آموزش داده می‌شد.

آموزشگاه حرفه‌ای آبادان که فعالیت آن پس از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تا مدت کمی ادامه داشت، در دی‌ماه ۱۳۹۷ پس از مرمت، بازسازی و بازيابي اسناد مربوط به آن به یکی از موزه‌های صنعت نفت تبدیل شد. این موزه هم اکنون به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه صنعتی کشور شناخته می‌شود.

اتاق‌های پنج‌گانه، محوطه و كارگاه‌های مختلف مانند فلزکاری، تراشکاری و نجاری بخش‌های مختلف این موزه را تشکیل می‌دهند. در این موزه کارگاه‌ها، ابزار و سایل حرفه‌های صنعتی، اسناد و مدارک صنعت نفت، عکس‌های کارآموزان در طی دوره‌های مختلف و سایر اشیا مربوطه به نمایش گذاشته شده است.

بنزین‌خانه آبادان

جایگاه سوخت آبادان به استناد برخى اسناد تاریخی به‌عنوان نخستین جایگاه سوخت در ایران در سال 1306 شمسی (1927 میلادی) از سوی شركت بريتيش پتروليوم در مرکز شهر آبادان احداث شد. این مکان ابتدا برای توزیع و فروش نفت سفید مورد استفاده قرار می‌گرفت و حلب‌های پرشده از مواد نفتی در آن به فروش می‌رسید. با گذشت زمان و با ورود اتومبیل، این جایگاه به پمپ بنزین تبدیل شد.

بنزین‌خانه آبادان جزونخستین اولویت‌های صنعت نفت برای موزه‌ شدن بود و با تلاش مستمر و شبانه‌روزی در ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسمی رسید. در موزه بنزين‌خانه آبادان كليه اسناد، مدارک و اشياء مرتبط با پمپ بنزين مانند تلمبه‌ها، پيمانه‌ها، ظروف حلبی و ابزار و تجهيزات مرتبط و همچنين  روزنامه‌ها، مكتوبات، تصاوير و اسناد قديمی و اسكانس‌های منقش به تصاوير پالايشگاهی و تأسيسات نفتی وجود دارد.

مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های اسناد صنعت نفت هم اکنون دارای موزه‌های دروازه دولت تهران، بنزین‌خانه آبادان، کارآموزان آبادان، صنعت پخش سبزوار، چاه شماره یک مسجد سلیمان، نفت‌سوزهای کرمان، موزه میراث صنعت نفت محمودآباد و نمایشگاه دائمی میراث صنعت نفت تهران است.

مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های اسناد صنعت نفت هم اکنون دارای موزه‌های دروازه دولت تهران، بنزین‌خانه آبادان، کارآموزان آبادان، صنعت پخش سبزوار، چاه شماره یک مسجد سلیمان، نفت‌سوزهای کرمان، موزه میراث صنعت نفت محمودآباد و نمایشگاه دائمی میراث صنعت نفت تهران است

40(1)