مدير موزه هاي نفت در جمع خبرنگاران حوزه انرژي

موزه آموزشگاه حرفه اي آبادان، همزمان با روز جهاني موزه ها افتتاح مي شود

شنبه چهاردهم اسفند ماه 1395موزه آموزشگاه حرفه اي آبادان، همزمان با روز جهاني موزه ها افتتاح مي شود

آموزشگاه حرفه اي آبادان (آرتيزین اسکول) به عنوان اولین مدرسه در خاورمیانه توسط انگلیسی‌ها برای آموزش نیروهایی که در پالایشگاه و تاسیسات نیاز داشتند، ساخته شد که در حال حاضر بازسازي آن در دست انجام است و تلاش داريم روز 28 اردیبهشت همزمان با روز جهانی موزه‌ها افتتاح شود.

دكتر اكبر نعمت الهي، مدير موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت كه در جمع خبرنگاران حوزه انرژي در آبادان سخن مي گفت، با ذكر اين مطلب افزود: طبق مطالعات کارشناسان با توجه به اینکه تمام مناطق آبادان نشانی از صنعت نفت دارد این شهر به عنوان شهرموزه معرفی شد.

وی افزود: صنعت نفت با آبادان عجین شده و نمی‌توان این دو را از هم جدا کرد لذا تجهیزات، اماکن و ابنیه‌های صنعت نفت این شهر باید تبدیل به شهرموزه و نگهداری شود و این همان چیزی است که هیچ گاه در کشور ما اتفاق نیفتاده است.

30

نعمت‌الهی همچنین تصریح کرد: در شهر مسجد سلیمان نیز به عنوان شهری که اولین بار اکتشاف نفت در آن صورت گرفته است بنا داریم که چنین برنامه‌ای داشته باشیم.

نعمت الهی اظهار داشت: اکنون ما نمی‌توانیم تمام توصیه‌های مشاورین موزه‌ای را در این شهرها عملیاتی کنیم چرا که هم کار سختی است و هزینه‌ بالایی نیز دارد لذا فعالیت خودرا در چند فاز تعریف کردیم و 5 نقطه از تاسیسات ابادان را در اولویت اول برای تبدیل شدن به موزه قرار دادیم و بقیه تاسیسات، ساختمان‌ها و ابنیه را نیز ثبت میراث فرهنگی می‌کنیم تا دخل و تصرفی در آنها صورت نگیرد.

وی ادامه داد: در فاز دوم 20 نقطه پیش بینی شده که مرمت و بازسازی خواهد شد و در مرحله آخر نیز باقیمانده اماکن را مرمت و بازسازی خواهیم کرد.

مدیر موزه‌های صنعت نفت بیان کرد: البته این به آن معنا نیست که همه نقاط که به موزه تبدیل می‌شوند تجهیزات، اشیا و اسناد قدیمی در آنها نگهداشته شود بلکه بسیاری از ساختمان‌ها و تاسیسات نیز موزه خواهند بود.

18

وی ادامه داد: مثلا تلمبه خانه شماره سه که یکی از تلمبه‌خانه‌های اولیه صنعت نفت در آبادان است به عنوان موزه انتخاب شده که فقط باید آماده‌سازی و مرمت شود.

وی همچنین گفت: ساختمان انکس که در زمان حضور انگلیسی‌ها به آن جیم‌خانه می‌گفتند نیز یکی از این اماکن موزه ای خواهد بود و  در کنار آن خانه‌های تشریفاتی (شاه‌نشین) که در کنار اروند قرار داشته و رضاشاه و محمدرضا شاه از آن استفاده می کردند و در زمان جنگ آسیب دیده بودند، بخشی از پازل صنعت نفتند که در نوبت مرمت و بازسازی قرار می‌گیرد.

نعمت‌الهی گفت: بعد از این مراحل بازسازی اسکله‌ها را در دستور کار داریم که از جمله اسکله‌های قدیمی و اولیه هستند که در آن زمان برای تخلیه کالاهای تجهیزاتی و پالایشگاهی و همچنین صادرات از آنها استفاده می‌شد.

وی اظهار داشت: در این اسکله جرثقیل اکوان که خود به عنوان تجهیزی دیدنی در صنعت نفت است، قرار دارد که حتی در زمان جنگ جهانی دوم خدمت بزرگی به متفقین کرده و تمام هواپیماها و تجهیزات و مهمات برای پشت جبهه‌های روسیه از طریق این اسکله و جرثقیل تخلیه می‌شد. همچنین جرثقیل گوگردی یکی دیگر از تجهیزات صد سال گذشته است که قابلیت جابجایی 400 تن را داشته و طبق تکنولوژی‌های آن زمان جزء برترین‌ها محسوب می‌شده است.

20

وی توضیح داد: در حال حاضر با توجه به اینکه در کنار اروند ساخت و ساز صورت گرفته و یا بسیاری از ساحل ا ین رود در دست نظامی‌هاست، مردم امکان استفاده کمتری را از آن دارند لذا ما بنا داریم که این اسکله را که 1600 متر طول دارد و از تلمبه‌خانه شماره 3 آغاز و تا اسکله شماره 10 ادامه دارد تبدیل به پارک موزه کرده و مجموعه تفریحی و رفاهی و موزه‌ای ایجاد کنیم که تماما با المان‌ها و وسایل و اشیای صنعتی طراحی خواهد شد.

نعمت‌الهی واحدهای قدیمی، پرچی و پالایشی که در آن زمان تکنولوژی رشد زیادی نکرده بود نیز از دیگر واحدهایی عنوان کرد که در اختیار موزه‌ها قرار خواهد گرفت. 

وی افزود: البته واحدهای یاد شده همچنان کار می‌کنند اما بعد از خروج از مدار در اختیار موزه قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: نیروگاه شماره یک از جمله قدیمی‌ترین نیروگاه‌های کشور است که از مدار خارج شده و یک واحد آن در حالت استندبای است و این مجموعه نیز قرار است در اختیار موزه صنعت نفت قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اولین ریخته‌گری خاورمیانه، کوره های موجود در آن و اولین آسانسور نصب شده در کشور در اختیار موزه قرار گیرد، افزود: در کنار آن مخازن پرچی را داریم که به مجموعه موزه اضافه شده است.

22

نعمت‌الهی گفت: موزه بنزین خانه اولین  پمپ بنزین کشور است که توسط انگلیسی‌ها ساخته شده و در مرکز شهر قرار دارد که اکنون آماده و به بهره‌برداری رسیده است. این مرکز برای بسیاری از مردم حالت نوستالوژی دارد و تاکنون بازدیدهای زیادی از آن صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما سعی می‌کنیم که غیر از اسکله بقیه موزه‌ها را تا پایان سال 96 به نقطه خوبی برسانیم.