هواپيماي قدیمی نفت رهسپار "پارک موزه ساحلي نفت" در آبادان شد

چهارشنبه بیستم ارديبهشت ماه 1396هواپيماي قدیمی نفت رهسپار

هواپيماي قدیمی شرکت ملی نفت كه همه پروازهاي اختصاصي مديران این شركت قبل از انقلاب اسلامي، با آن انجام مي شد، برای انتقال به آبادان و نمایش در پارك موزه ساحلي این شهر، در فرودگاه اهواز بارگیری شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت ايران، این هواپیما که از نوع "فوكر 27" است و حدود 55 سال قدمت دارد، توسط كارشناسان بخش گردآوري اشياء موزه نفت، مورد شناسايي قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش روز گذشته با هماهنگی های انجام گرفته این هواپیما در فرودگاه اهواز دمونتاژ و به مقصد اسکله موزه آبادان بارگیری شد تا پس از انجام عملیات مرمت و بازسازی، در این اسکله موزه آبادان در معرض دید عموم قرار گیرد.

photo_2017-05-11_07-35-10

طول اين هواپيما كه تنها چند فروند از نوع مشابه آن در موزه هاي هوايي جهان وجود دارد، در حدود 30 متر است و هر بال آن نيز حدودا 10 متر طول دارد که روي هر كدام از آنها يك ملخ به چشم مي خورد.
اولين پرواز اين هواپيما 54 سال قبل از انگلستان به فرودگاه تهران انجام شد و پس از آن كه هواپيما دراختيار شركت نفت قرار گرفت، در نخستين پرواز داخلي خود در فرودگاه آبادان به زمين نشست.
اين هواپيماي اختصاصي شركت ملي نفت از 18  سال قبل در فرودگاه اهواز نگهداري مي شود و برخي قسمت هاي آن دچار زنگ زدگي موضعي و سطحي شده كه به راحتي قابل مرمت است.
يادآوري مي شود پارك موزه ساحلي نفت آبادان محل استقرار جرثقيل هاي اكوان و گوگرد است كه در جابجايي تجهيزات پالايشگاه آبادان و انتقال تجهيزات جنگي در زمان جنگ جهاني دوم نقش بسزايي داشته اند.