توسط يكي از مديران بازنشسته صنعت نفت

كتابچه اطلاعات ميدان هاي نفتي در زمان كنسرسيوم تحويل موزه نفت شد

يکشنبه بیست و چهارم ارديبهشت ماه 1396كتابچه اطلاعات ميدان هاي نفتي در زمان كنسرسيوم تحويل موزه نفت شد

كتابچه اي كه اطلاعات و مشخصات ميدان هاي نفتي ايران در زمان شروع به كار كنسرسيوم را ارائه مي كند، توسط يكي از مديران بازنشسته، به موزه و مركز اسناد صنعت نفت اهدا شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت ايران، سلطان سعيد ناظمي كه اين كتابچه را به همراه عكس هايي از دوران كاري خود به موزه نفت اهدا كرده است، در اين باره مي گويد: اين كتابچه شامل اطلاعاتي جامع از وضعيت ميدان هاي نفتي ايران در سال 1955 (1334) سال شروع به كار كنسرسيوم در ايران است.

20170513_135704

ناظمي كه از جمله دانش آموختگاني است كه در دوران ملي شدن صنعت نفت به خارج از كشور اعزام شده و در رشته مديريت كسب و كار (بيزنس ادمينستريشن) از دانشگاه هاي آمريكا فارغ التحصيل شده است، مي گويد: كنسرسيوم يا همان "شركت سهامي اكتشاف و توليد نفت ايران" از چندين شركت بزرگ بين المللي تشكيل مي شد كه هر كدام سهمي در اين كنسرسيوم داشتند و  براي اين كه بتوانند كار خود را در زمينه اكتشاف و توليد نفت ايران آغاز كنند، نسبت به جمع آوري اطلاعاتي جامع از مشخصات و ويژگي هاي ميدان هاي نفتي ايران، اقدام كردند.

به گفته ناظمي، وي كه ابتدا براي كار به شركت موبيل اويل در آمريكا مراجعه مي كند، با توجه به علاقه اي كه براي فعاليت در صنعت نفت داخل كشور داشته، به ايران برمي گردد و در صنعت نفت كشور مشغول به فعاليت مي شود.

a2

اعضاي كنسرسيوم در سال 1337 در مسجد سليمان

كتابچه اهدا شده نتيجه تحقيقات كنسرسيوم درخصوص وضعيت مناطق نفتخيز و بررسي ظرفيت هاي پيشرفت در آينده را شامل مي شود و به اطلاعاتي از قبيل ميزان توليد، نيروي انساني، اعم از ماهر و غيرماهر و آمار و اطلاعات مربوط به ميدان هاي نفتي در آن به چشم مي خورد كه در نوع خود جالب است.

ناظمي كه در سال 1334 در نفت مشغول به كار شده، در سال 1359 با سمت مدير طرح ريزي نيروي انساني در وزارت نفت بازنشسته شده است.