اشياء قديمي صنعت نفت در جزيره سيري شناسايي و ثبت شد

شنبه هشتم اسفند ماه 1394اشياء قديمي صنعت نفت در جزيره سيري شناسايي و ثبت شد

اشياء قديمي صنعت نفت در جزيره سيري، از جمله تجهيزات سرچاهي و اسكله صادراتي توسط تيم كارشناسان موزه ها و اسناد صنعت نفت، جهت انتقال به موزه هاي نفت، شناسايي و ثبت اوليه شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت ايران، اشياء شناسايي شده در بازديد كارشناسان موزه نفت از منطقه عملياتي سيري، بيش از 200 شي را شامل مي شود كه از جمله آنها مي توان به چراغ هاي دريايي و ضد انفجار، كابل هاي درون چاهي، لنگر فندر، سنترلايزر، زنجير حلقوي حفاري، ميترينگ و انواع قطعات مكانيكي اشاره كرد.

جزيره سيري در 72 كيلومتري خط ساحلي ايران در جنوب بندر لنگه، يكي از نقاط عملياتي شركت نفت فلات قاره است كه فعاليت هاي اكتشافي در آن از اوايل دهه 1350 خورشيدي آغاز شده است.

سيري 3

بارگيري بخشي از اشياء شناسايي شده جهت انتقال به موزه نفت آبادان

منطقه عملياتي نفت و گاز سيري با ميدان هاي نفتي اسفند، نصر و الوند در دريا، هم اكنون از ظرفيت توليد 150 هزار بشكه در روز برخوردار است. نفت اين ميدان ها پس از ورود به واحدهاي بهره برداري در خشكي و جدا شدن نمك و گاز از آن، راهي مخازن ذخيره شده تا توسط پمپ هاي بارگيري جهت صادرات به اسكله منتقل شود.

سيري 4

چراغ هاي ضد انفجار و پروژكتور

كارخانه ال جي ال سيري نيز با ظرفيت چهار ميليون متر مكعب در روز، پروژه جديدي است كه اخيرا در اين جزيره راه اندازي شده و گازهاي خشك پروپان، بوتان، پنتان و نفت، از جمله محصولات آن براي صادرات است.

لازم به يادآوري است، عمليات شناسايي و ثبت اشياء موزه اي صنعت نفت پيشتر در مناطق عملياتي خارگ، بهرگان و لاوان با موفقيت به انجام رسيده است.