مجری طرح موزه های نفت: کارگروه مشترک موزه و مدیریت اکتشاف تشکیل می شود

يکشنبه سیزدهم تير ماه 1395مجری طرح موزه های نفت: کارگروه مشترک موزه و مدیریت اکتشاف تشکیل می شود

مجری طرح موزه های صنعت نفت از تشکیل کارگروه مشترک میان موزه صنعت نفت و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران خبرداد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت ايران، اکبر نعمت الهی با اشاره به پیشینیه فعالیت های مدیریت اکتشاف و ارزش اسناد مربوط به آن گفت: قرار شد یک تیم از مرکز اسناد صنعت نفت و یک تیم از مدیریت اکتشاف، اسناد باارزش را جداسازی کنند تا عملیات خاص مرمت و نگهداری موزه ای روی آنها آغاز شود.

وی در بازدید از انبارهای پشتیبانی، بازرگانی، بایگانی و اسناد ژئوفیزیک مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در شهر ری گفت: پس از به جریان افتادن طرح موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت و پیرو دستور وزیر و تصویب شورای معاونین وزارت نفت تعداد کثیری از تاسیسات، انبارها و مراکز بایگانی باهدف جداسازی اسناد راکد قدیمی و تاریخی از دیگر اسناد و انتقال به مرکز اسناد صنعت نفت به منظور مرمت، پاکسازی و نگهداری آنها بررسی شد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت افزود: با این عمل افزون بر نگهداری و جلوگیری از تخریب یا امحای اسناد، گنجینه ای ازمدارک ارزشمند جمع آوی می شود که به عنوان منبع و ماخذ پژوهشی مورد استفاده قرار خواهد گفت. نعمت الهی از آمادگی اداره کل روابط عمومی وزارت نفت برای جمع آوری وحفظ اسناد با ارزش این صنعت خبر داد و اظها امیدواری کرد موزه صنعت نفت در این مسیر از کمک و همراهی مدیریت اکتشاف بهره مند شوند. وی با اشاره به همکاری مدیریت اکتشاف و تحویل 744 قلم کالا به موزه های نفت گفت: خوشبختانه رویکرد مدیریت جدیداکتشاف بسیار مثبت است و هرمکانی که قدمت وقابلیت موزه شدن در صنعت نفت را داشته باشد روی آن سرمایه گذاری می کنیم.

شناساندن صنعت نفت به مردم با كمك موزه

سيد صالح هندي مدير اكتشاف

مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز در این بازدید با اعلام آمادگی این مدیریت برای هرگونه همکاری با اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در زمینه حفظ مدرک و اسناد تاریخی صنعت نفت اظهار کرد: با همکاری و مشارکت دست درکاران موزه ها و کارشناسان اکتشاف، همه اسناد موجود درمدیریت اکتشاف بررسی و کلیه اسناد راکد و تاریخی به مرکز اسناد صنعت نفت منتقل می شود.

سیدصالح هندی همچنین در بازدید از گنجینه موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت در پژوهشگاه قدیمی ری، راه اندازی موزه نفت را کاری بسیار ارزشمند توصیف و تصریح کرد: در بازدید از کشورهایی که قدمت صنعت نفت آنها به 30 هم نمی رسد، شاهد احداث این موزه ها بوده ام. وی ادامه داد با توجه به این که ایران یکی از بزرگ ترین دارندگان منابع نفتی جهان به شمار می رود، نبود موزه نفت از جمله نقیصه های این صنعت بود و هم اکنون بسیار خرسندی که احداث موزه صنعت نفت سرانجام پس از گذشت 108 سال در دولت تدبیر و امید رقم خورد.