کاوش گنجینه های پنهان صنعت نفت در شمال غرب کشور

دوشنبه چهاردهم تير ماه 1395کاوش گنجینه های پنهان صنعت نفت در شمال غرب کشور

بیش از 70 قلم شی نفتي نادر و قدیمی، در بازدید و کاوش های اخیر کارشناسان موزه های صنعت نفت از تاسیسات قدیمی و انبارهای مازاد استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل شناسایی و آماده انتقال به تهران شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت، در این بازدیدها که در راستای برنامه های تدوین شده ستاد موزه ها درخصوص شناسایی اشیا، اسناد و اماکن قدیمی صنعت نفت در سراسر کشور صورت مي گيرد، کلیه تاسیسات، انبارهای مازاد، جایگاه های اختصاصی و فروشندگی های محلی، پایش و اشیاء و اسناد ارزشمندو داراي پیشینه تاریخی شناسایی مي شود.

تلمبه دستي تازه كند

گفتنی است برخي از برجسته ترین این اشیا به فروشندگی های روستایی و جایگاه های سوخت برون شهری تعلق دارد؛ از جمله یک دستگاه تلمبه دستی شیشه ای با کلیه متعلقات، ساخت کارخانه SATAM انگلستان در سال 1945 میلادی که در یک جایگاه قدیمی در روستای تازه کند استان آذربایجان شرقی شناسايي شد.  

بر اساس این گزارش، انبارهای مازاد شرکت های پخش، خطوط لوله و مخابرات سه استان آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل، شرکت پالایش نفت و بهداشت و درمان صنعت نفت تبریز، نیروگاه قدیمی برق ارس و تعدادی از جایگاه های سوخت همچون جایگاه­های پلدشت در مرز نخجوان، داداشخانی در ماکو و مشکین شهر در اردبیل مورد بازدید و بررسی قرار گرفت.

یک دستگاه فیدوس، ده ها جعبه تقسیم برق، میتر ابزار دقیق، نازل پمپ بنزین، مبدل های حرارتی، شیکر آزمایشگاهی، چندین دستگاه پمپ بنزین و گازوئیل قدیمی از جمله اشیای شناسایی شده به شمار می رود که به زودی با همکاری مسوولان ذیربط در این استان ها به گنجینه اشیای تهران منتقل و یا در محل نگهداری خواهند شد.