توسط کارشناسان موزه ها و اسناد صنعت نفت:

اشياء قديمي صنعت نفت در استان اصفهان شناسايي شد

چهارشنبه بیست و سوم تير ماه 1395اشياء قديمي صنعت نفت در استان اصفهان شناسايي شد

تعداد قابل توجهي شي قديمي و داراي ارزش موزه اي صنعت نفت استان اصفهان، در بازديد كارشناسان موزه نفت از شركت هاي گاز، انتقال گاز، پالايش و پخش و خطوط لوله و مخابرات اين استان، شناسايي و ثبت شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت ايران، در بررسي تاسیسات و انبارهای شركت گاز اصفهان بیش از 350 قلم شی در انبارهای شهید فلسفی، شهید ربانی، کارگاه عملیاتی شهید باقرزاده، انبارهای مرکزی، خطوط لوله، تعمیرات اساسی گاز، آتش‌نشانی و واحد ابزار دقیق شرکت انتقال گاز، تجهیزاتي برقی مانند ترانسمیتر، ولت متر، ژنراتور، اهم متر و  تجهیزات ایمنی همچون کلاه، کپسول آتش‌نشانی، ارتعاش سنج، کپسول خاموش‌کننده، ماسک و ... شناسايي شد.

اشياء اصفهان (5)

همچنين ایستگاه‌های تقویت فشار پل کله، پتاوه، دهق و دوراهان مورد بازدید قرار گرفت و باتوجه به قدمت راه‌اندازی اين تاسيسات، انبارهای مستقر و تجهیزات موجود در آنها، مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.

ده‌ها کلید سه زمانه ساخت روسیه، انواع آچار قدیمی، ابزار دقیق، ولو، پمپ و حلب هاي بنزین، مبدل‌های حرارتی، گریس پمپ پایی و ... از جمله اشیایی شناسایی شده در منطقه پل کله بود که در میان آنها یک دستگاه‌ "ام سی آر" قدیمی با قدمت 70 سال به چشم مي خورد.

در منطقه دهق نیز، یک دستگاه تلفن ضد زلزله و انفجار، بوق آژیر خطر، زنگ خطر، ماسک ضد گاز کلر، روغن دان ساخت آمریکا، پیستوله رنگ و پمپ بنزین شناسایی شد که هر کدام علاوه بر قدمت تاریخی، در نوع خود منحصر به فرد هستند.

اشياء اصفهان (3)

یک دستگاه زنگ اخبار متعلق به سال 1972، یک دست لباس نسوز ایمنی متعلق به سال 1969، یک دستگاه فرز مارک الیوت، پمپ فشار روغن، کالیبراتور، فشارسنج جیوه‌ای، دریل ستونی ساخت شرکت گریم استون، جک صد تنی و ... نمونه‌ای از تجهیزات به دست آمده در منطقه پتاوه و یک دستگاه ساعت اندازه‌گیری، چپ گرد و میکرومتر از جمله اشياء شناسايي شده در منطقه دوراهان هستند.

کلیه اشیایی شناسایی شده، در انبارهای شرکت گاز و انتقال گاز استان جمع‌آوری شده و مراحل انتقال آنها به گنجینه اشیای تهران در حال انجام است.

اشياء اصفهان (2)

همچنين در بررسي تاسیسات و انبارهای شرکت‌های پالایش، پخش و خطوط لوله و مخابرات استان اصفهان یک ماکت قدیمی مربوط به پالایشگاه شناسایی شد. در انبارهای شماره دو مهندسی، شهید محمد منتظری و واحد سوختگیری هواپیمایی شرکت پخش و انبار مازاد شرکت خطوط لوله و مخابرات نیز بیش از 100 قلم شی قديمي از جمله یک دستگاه باسکول قدیمی، فیدوس، دوربین‌های مداربسته، چراغ‌های ضد انفجار، پمپ‌های قدیمی، انواع ظرف‌های روغن، تانکر سوختگیری هوایپما، یک دستگاه لیلاند، کپسول‌های آتش‌نشانی، نازل، کف ساز، کلیدهای ضد انفجار، فیلتر، الکتروموتور متعلق به سال 1957 میلادی، دیزل ژنراتور متعلق به سال1977 میلادی و ... شناسایی و ثبت شد.

بنا به اين گزارش در بازرسي مرکز بهداشت و درمان استان اصفهان تعدادي لوازم بهداشتی و درمانی قدیمی در آزمایشگاه این مرکز شناسایی شد. از جمله پنس هاي قدیمی اتاق عمل، یک دستگاه تراتسکوب، اسپکتروفتومتر، ساکشن پروتابل، یک عدد کیف ونتيلاتور (دستگاه تنفسی سیار) در اين فهرست قرار دارند.