بازدید ناشنوایان و بانوان دوچرخه‌سوار از موزه پمپ بنزین دروازه دولت

جمعه هفتم مهر ماه 1402بازدید ناشنوایان و بانوان دوچرخه‌سوار از موزه پمپ بنزین دروازه دولت

به گزارش مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت به نقل از ایرنا، موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران همزمان با روز جهانی ناشنوایان (8 مهر) در هفته گردشگری (۵ تا ١١ مهر) میزبان یک گروه ناشنوایان و همچنین گروه بانوان دوچرخه‌سوار سنگلج بود.

در این برنامه که با هدف ترویج گردشگری برای گروه‌های مختلف جامعه و با همکاری ایکوم ایران انجام شد، تلاش شد این پیام به جامعه داده شود که موزه‌ها فضایی فرهنگی تاریخی برای همه اقشار حتی گروه‌های خاص جامعه باید برنامه داشته باشند و بازدید آنها باید تسهیل شود .

بازدید از یک موزه صنعتی در حوزه نفت برای ناشنوایان جذاب بود و از کارشناسان درباره تاریخچه و بنای موزه و اینکه مخازن این پمپ‌ها در قدیم چه حجم و گنجایشی داشتند و الان چقدر افزایش پیدا کرده یا کجا قرار دارند پرسش‌هایی زیادی می‌پرسیدند.

موزه پمپ بنزین دروازه دولت از زمان گشایش تاکنون تلاش کرده است برای طیف وسیعی مخاطبان از دانش‌آموزان و دانشجویان گرفته تا گروه‌های خاص جامعه مانند ناشنوایان، نابینایان و معلولان امکان بازدید و شرایطی را فراهم کرده تا همه علاقه‌مندان با تاریخچه صنعت نفت و فرآورده‌های نفتی تاریخ تهران بیشتر آشنا شوند.

جایگاه سوخت شماره ۶ یا همان پمپ بنزین دروازه دولت تهران در سال‌های پایانی دهه ۱۳۱۰ هجری شمسی مقارن با دوره پهلوی اول، از سوی شرکت نفت انگلیس و ایران جهت توزیع فرآورده‌های نفتی همچون نفت سفید، بنزین و امشی احداث شد.

ساختمان این جایگاه پس از شروع فعالیت مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت در دستور کار موزه شدن قرار گرفت و در تیرماه سال ۱۳۹۸ افتتاح شد. در هریک از بخش‌های این موزه به موضوعات مختلفی اعم از تاریخچه محله دروازه دولت، نحوه شکل‌گیری و فعالیت جایگاه پرداخته شده است و همچنین عکس‌ها، اسناد، نقشه‌ها و فیلم‌های تاریخی مرتبط با این مکان، نمونه اشیای مربوط به توزیع، حمل و تخلیه سوخت و نمونه دستگاه‌های پمپ بنزین در این موزه به نمایش درآمده‌اند.

این جایگاه در مردادماه سال ۱۳۹۳ به شماره ۳۱۷۱۱ در فهرست آثار ملی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ثبت ملی رسیده است.