مدير موزه هاي صنعت نفت خبر داد:

نخستین موزه‌ نفت ایران 28 دی ماه افتتاح می شود

دوشنبه پانزدهم آذر ماه 1395نخستین موزه‌ نفت ایران 28 دی ماه افتتاح می شود

مدیر طرح موزه‎های صنعت نفت، از افتتاح نخستین موزه‌ نفت کشور، در 28 دي ماه در جايگاه قديمي پمپ بنزين آبادان و آموزشگاه فني و حرفه اي اين شهر تا پایان سال خبرداد.

اکبر نعمت‌الهی با اشاره به طرح‌های موزه نفت شهر آبادان به خبرنگار شانا گفت: عملیات اجرایی موزه نخستین جایگاه فروش بنزین کشور در آبادان و آموزشگاه فنی و حرفه‌ای «آرتیزن اسکول» تا پایان دی‌ماه امسال و موزه هاي نیروگاه شماره یک پالایشگاه آبادان، موزه اسکله «پارک موزه نفت آبادان» و خانه‌های تشریفاتی تا پایان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

دكتر نعمت الهي

وی، با اشاره به این‌‌ که ٢٠ نقطه برای شهر موزه صنعت نفت در آبادان انتخاب شده است، افزود: از این ٢٠ نقطه، پنج نقطه در فاز نخست در اولویت قرار گرفت و کار مطالعاتی و اجرایی با حضور مشاوران و پیمانکاران داخلی آغاز شد.

مدیر طرح موزه‎های صنعت نفت ادامه داد: موزه‌های صنعت نفت آبادان در پنج نقطه این شهر شامل پمپ بنزین آبادان، آموزشگاه فنی و حرفه‌ای، اسکله تاریخی آبادان، نیروگاه شماره یک پالایشگاه و خانه‌های تشریفاتی راه‌اندازی می‌شود.

تجهيز آموزشگاه فني حرفه اي

آموزشگاه فني حرفه اي (آرتيزن اسكول)

به گفته وی، قدیمی‌ترین و نخستین پمپ بنزین کشور که بر اساس اسناد موجود در سال ۱۳۰۶ خورشیدی (۱۹۲۷ میلادی) ازسوی شرکت بریتیش پترولیوم در آبادان بنا شد و در زمان خود سوخت مورد نیاز منطقه، یعنی نفت و بنزین را برای مصارف خانگی و حمل و نقل وسایل نقلیه از جمله هواپیماها تامین می‌کرد، از جمله اولویت‌های فاز نخست بود که پس از مرمت و بازسازی به موزه نفت تبدیل شده و تا چند روز آینده افتتاح می‌شود.

نعمت‌الهی ادامه داد: در ساختمان اصلی موزه پمپ بنزین آبادان همه اسناد، مدارک و اشیای مرتبط با پمپ بنزین، نظیر تلمبه‌ها، کیل‌ها، پیمانه‌ها، ظروف حلبی و ابزار و تجهیزات مرتبط، به منظور بازسازی شیوه اولیه توزیع بنزین به نمایش در خواهد آمد.

ثبت تاريخي اكوان

اسكله تاريخي آبادان

مدیر طرح موزه‎های صنعت نفت گفت: دو ساختمان جانبی نیز برای برای نمایش همه اسناد و مدارک مربوط به پخش فرآورده‌های نفتی در کشور و عرضه امکانات رفاهی به بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

وی اعلام کرد: اسکله، بخش اصلی موزه‌های نفت آبادان است که ساختمان مرکزی موزه‌های نفت در سالنی به مساحت ٦ هزار مترمربع در این منطقه قرار دارد. نعمت‌الهی افزود: اسکله صادراتی با دو جرثقیل اکوان و گوگرد و محلی برای بارگیری فرآورده‌های نفتی در گذشته، ظرفیت بالایی برای ساخت موزه اصلی دارد.

نيروگاه شماره يك

مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت اعلام کرد: اکوان همان جرثقیلی است که علاوه بر ایفای نقش تاریخی برای متفقین در جنگ جهانی دوم، در دوران جنگ تحمیلی به دلیل اصابت گلوله توپ به زیر آب رفت و در سال١٣٧٣ به همت جمعی از نیروهای پرتلاش پالایشگاه آبادان از زیر آب خارج شد.

وی در پایان اعلام کرد: تبدیل همه اماکن قدیمی و تاریخی پالایشگاه همچون مخازن نفتی، کارگاه ریخته‌گری، بخش قدیمی پالایشگاه پس از خروج از مدار تولید و ... در برنامه آتی صنعت نفت برای موزه شدن قرار دارند.