در پی نامه وزیر نفت به وزیر امور اقتصادی و دارایی

کارخانه حلب سازی کرمانشاه به عنوان میراث نفت حفظ می شود

چهارشنبه بیست و پنجم اسفند ماه 1395کارخانه حلب سازی کرمانشاه به عنوان میراث نفت حفظ می شود

در پی نامه وزیر نفت به وزیر اقتصاد و دارایی، مبنی بر ضرورت حفظ میراث صنعت نفت در کارخانه حلب سازی و حلب پرکنی پالایشگاه کرمانشاه، این کارخانه قدیمی، از شمول واگذاری به بخش خصوصی خارج شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران، در نامه ای که به امضای مدیرکل دفتر وزارتی دکتر طیب نیا خطاب به مدیرکل دفتر وزارتی مهندس زنگنه ارسال شده، با اشاره به نامه وزیر نفت در خصوص "جداسازی و خروج کارخانه حلب سازی و تاسیسات آن از اموال شرکت پالایش نفت کرمانشاه، به علت برخورداری از قدمت و ارزش تاریخی" تاکید شده که این کارخانه و تاسیسات آن از اموال شرکت پالایش نفت کرمانشاه خارج شده است.

هداياي حلب سازي (4)

یادآوری می شود که شرکت پالایش نفت کرمانشاه متعلق به بخش خصوصی است و با تصمیم اتخاذ شده، کارخانه حلب سازی و حلب پرکنی پالایشگاه کرمانشاه همچنان در مالکیت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و وزارت نفت باقی می ماند.

پیشتر بر اساس تصمیم گیری های انجام شده در وزارت نفت، کارخانه حلب سازی پالایشگاه کرمانشاه برای ساخت "موزه صنعت نفت غرب کشور" در اختیار طرح موزه های صنعت نفت قرار گرفته بود که بروز مسئله خصوصی سازی این کارخانه، تردیدهایی را در این زمینه برانگیخته بود. پیش بینی می شود با توجه منتفی شدن واگذاری کارخانه حلب سازی، عملیات ساخت موزه نفت و حفظ بخشی از میراث گذشته این صنعت در یکی از قدیمی ترین کارخانه های کشور و صنعت نفت، با تلاش جدیت بیشتری پیگیری شود.
گفتنی است کارخانه حلب سازی و حلب پرکنی کرمانشاه که از قدمتی یک صد ساله برخوردار است، طی چندین دهه نقش مهمی در توزیع فرآورده های نفتی در سراسر کشور بر عهده داشته است.