شنبه سوم مهر ماه 1395 موزه نفت نروژ

موزه اي با معماري ويژه

موزه نفت نروژ در شهر ساحلی "استاوانگر" مهم ترین مرکز صنعت نفت این کشور، به دلیل معماری ویژه اش شهرت دارد . ساختمان این موزه به گونه ای طراحی شده که از دریا به شکل یک سکوی شناور نفتی و از خشکی به صورت دیوارهای یک مخزن به نظر می آید.

موزه نفت نروژ جدید (5)

موزه­ نفت نروژ در 20 می 1999 با هدف نمایش تاریخ 50 ساله صنعت نفت و گاز در این کشور، افتتاح شد. معماران معروف این موزه (Lunde & Løvseth) با طراحی نامتعارف خود، ساختمانی بسیار دیدنی و جالب توجه در بندر استاوانگر بنا کردند.

Oljemuseum vinter2007

نمای این بنا از دریا و ساحل که دیوارهای مخازن نفتی، سکوها و پالایشگاه را به یاد می آورد، به گونه ای است که هر کسی با دیدن آن متوجه می­ شود که این بنا متعلق به موزه­ نفت است.

در نمایشگاه این موزه، چگونگی ایجاد، کشف و تولید نفت و گاز و کاربرد آن­ها در زمینه­ های مختلف نمایش داده می ­شود. بازدیدکنندگان از این موزه می توانند با مراحل شکل گیری، کشف، تولید و بالاخره چگونگی مصرف نفت و گاز آشنا شوند.

نمایش فناوری در آب های عمیق

Adummyshowingdiversequipment-large

این موزه همچنین اطلاعاتی را در مورد پیشرفت های فناوری در صنعت نفت، بویژه در بخش فراساحل که کشور نروژ در آن پیشگام است، به بازدید کنندگان عرضه می کند. چرا نفت و گاز در دریای شمال وجود دارد؟ چه فن آوری ­های برای استخراج این منابع مورد نیاز است؟ نفت و گاز به چه کار می ­آید؟ زندگی و کار در سکوهای نفتی داخل دریا چگونه است؟ پاسخ این سوالات و بسیاری سوالات دیگر را در این موزه­ می توان یافت.

موزه نفت نروژ جدید (7)

نمایشگاه­ های این موزه با استفاده از وسایل سمعی و بصری و وسایل و تاسیسات تعاملی، بینش مسحورکننده­ای نسبت به عوامل جغرافیایی، زمین ­شناسی، سیاسی، اقتصادی و فنی موثر در صنعت نفت به شما خواهد داد.

موزه نفت نروژ جدید (6)

نمایش تاثیرات صنعت نفت بر جامعه نروژ و ارائه برنامه های آموزشی برای بازدید کنندگان و بویژه گروه هایی که از مراکز آموزشی به دیدار موزه می آیند، از دیگر ویژگی های این موزه است.

Oilequipmentoutsidethemuseum-large

کتاب موزه­ نفت نروژ

کتاب موزه­ نفت نروژ (Petrorama)  در سال 2000 منتشر شده است. مطالب ارایه شده در این کتاب شامل گزارشی از کلیه­ نمایشگاه­ های برگزار شده در موزه­ نفت، تاریخچه صنعت نفت نروژ و تصاویری از معماری داخلی و نمای ساختمان موزه توسط معماران آن است.

موزه نفت نروژ جدید (1)

بخش ­های مختلف موزه

موزه­ نفت نروژ شامل چهار بخش است:
بخش اداری و مدیریت، بخش نمایشگاه ها و آموزش، بخش مستند سازی و تحقیق و بخش ارائه خدمات به بازدید کنندگان.

موزه نفت نروژ عکس

کتابخانه موزه مکانی بسیار غنی از دانش مربوط به صنعت نفت است که تمامی سرفصل­ های مطرح شده در نمایشگاه­ ها و کنفرانس ­ها را پوشش می ­دهد. بنابر این افرادی که بخواهند اطلاعات دقیق­تری را به دست آورند می توانند از این کتابخانه استفاده کننند. کتاب ها، مجلات علمی، فیلم، پایگاه­ های داده و برنامه­ های چند رسانه ای طیف گسترده ای از منابع در دسترس در این کتابخانه است.

موزه نروژ عکس

همچنین کتابخانه­ موزه­ نفت نروژ مکان بسیار مناسبی برای کودکان و نوجوانان برای انجام تحقیقات مدرسه ­ای است که دارای سالن مطالعه، همچنین سالنی برای کار گروهی است و برای استفاده­ عموم آزاد است.

کنفرانس ها

713321778_2749

موزه­ نفت نروژ محیطی بسیار مطلوب برای برگزاری  سمینارها و کنفرانس ­ها است. در این موزه سالن­ های با تجهیزات کامل و مدرن برای نزدیک به 80 شرکت­ کننده مهیا است. همچنین با برگزاری سمینارها و کنفرانس ­ها در این مکان، از امکان بازدید از موزه و نمایشگاه­ ها و همچنین استفاده از کافی­ شاپ و رستوران دیدنی که محیطی کاملا ویژه برای پذیرایی از مهمانان است بهره­ مند خواهید شد.