شنبه سوم مهر ماه 1395 موزه نفت پرمين بيسن (تگزاس)

پرمين بيسن؛ سفري در تاريخ نفت

موزه نفت پرمین بیسن شهر میدلند در ایالت تگزاس، در قلب یک منطقه تولید نفت و گاز قرار دارد و سرگذشت 230 میلیون ساله حوزه نفتی پرمین بیسن را برای بازدید کنندگان از این موزه روایت می کند.

حوزه نفتی پرمین بیسن غرب تگزاس و بخشی از منطقه شرقی جنوب نیومکزیکو را شامل می شود. تاریخ اکتشاف و استخراج نفت و گاز در این منطقه به دهه های 1920 و 1930 می رسد و این موزه در سال 1975 تاسیس شده و در حال حاضر با برخورداری از اسناد و تجهیزات غنی یکی از مهم ترین موزه های نفت و گاز جهان و از جمله مراکز مهم نمایش آثار و اسناد تاریخی در آمریکا به شمار می رود.

EarlyDrillingRig

موزه پرمین بیسن در زمینی به مساحت 40 هزار فوت مربع در فضاهای داخلی و خارجی به نمایش آثار و اسناد مربوط به این حوزه نفتی و تجهیزات، ابزارآلات، اشیاء و اسناد مربوط به صنعت نفت طی دهه ها فعالیت در این منطقه می پردازد.

در محوطه خارجی موزه در فضای باز، انواع تجهیزات اکتشاف و حفاری، از جمله دکل های حفاری که با نیروی گاز و نیروی الکتریکی کار می کردند به نمایش درآمده است.

مراجعه کنندگان به موزه نفت پرمیان بیسن، در حین بازدید از موزه، علاوه بر آشنایی با تاریخچه و صنعت نفت در این منطقه، با زندگی رومره مردم این منطقه و جنبه های مختلف زندگی و حیات اجتماعی آنها آشنا می شوند.

دست اندرکاران این موزه تلاش کرده اند تا داستان نفت و انرژی و تاثیر آن بر زندگی روزمره را با مرور حوادث و رخدادهای برجسته و معرفی چهره های اثرگذار در صنعت نفت این منطقه و جهان برای بازدید کنندگان روایت کنند.

تابلوهای نقاشی

Lovell-Tom_Rescue

یکی از بخش های جالب و الهام بخش موزه پرمین بیسن تابلوهای نقاشی هنرمندی به نام تام لاول است که در 14 تابلو تاریخ اجتماعی و فرهنگی مردمان پرمین بیسن را به تصویر کشیده است. هر کدام از این نقاشی ها داستانی دارد که لاول آنها را استادانه روایت کرده است.

لاول که با جورج آبل، بنیانگذار موزه روابط نزدیکی داشت، در هر کدام از آثار خود، لحظاتی را در تاریخ پرمین بیسن انتخاب و نهایتا در یک مجموعه بی نظیر ثبت و ضبط کرده است.

گالری معدنی

Minerals_Fluorite

گالری معدنی موزه پرمین بیسن در سال 2012 افتتاح شده و بیش از 90 نمونه معدنی از سراسر جهان در سالن نمایشی به نام "دیویدسون" به نمایش گذاشته شده است. آثار این مجموعه تنها به حوزه نفتی پرمین بیسن اختصاص نداشته و از نقاط مختلف جهان گردآوری یا توسط افراد و شخصیت ها به این موزه اهدا شده است.

سالن مشاهیر

News-Petroleum-Hall-AOGHS-300x217

سالن مشاهیر موزه پرمین بیسن برای گرامیداشت شخصیت هایی است که با خدمات و فعالیت های خود به اکتشاف و بهره برداری از نفت و گاز در این حوزه نفتی و سایر نقاط جهان کمک کرده اند. هر دو سال یکبار تیم های کارشناسی ساختار سالن مشاهیر راتغییر می دهند.

کتابخانه و آرشیو اسناد

permian-basin-petroleum-museum-explosives-truck

ده ها هزار کتاب، سند، عکس، فیل گنجینه های کتابخانه و آرشیو موزه پرمین بیسن را تشکیل می دهد. این موزه همچنین با برنامه ریزی برای بازدید گروهی دانش آموزان به رشد و ارتقای دانش نسل جوان در حوزه نفت و انرژی یاری می رساند و در ضمن این تورها کلاس های آموزشی برگزار و هدایایی به دانش آموزان اهدا می شود.