يکشنبه چهارم مهر ماه 1395 موزه نفت كانادا

از "چشمه سیاه" تا طلای سیاه

موزه نفت کانادا در محل نخستین چاه تجاری نفت در آمریکای شمالی، یعنی شهر لمبتون در ایالت اونتاریو واقع شده است و داستان پیشروان صنعت نفت این کشور را روایت می کند.

مردم لمبتون در منطقه ای به نام "چشمه سیاه" از دیرباز با مایعی سیاه که از آن برای عایق کردن قایق های شان استفاده می کردند، آشنایی داشتند. اما در سال 1858 بود که حفاری شخصی به نام جیمز میلر ویلیامز برای آب، به نفت رسید!

کشف ویلیامز سبب شد که به زودی نخستین هجوم برای کشف نفت در آمریکای شمالی شکل گیرد و نام این محل به "چشمه نفت" تغییر یابد. در سال های پس از کشف نفت منطقه لمبتون با حضور هزاران نیروی کار به منطقه صنعتی مهمی تبدیل شد.

معرفی بخشی مهم از تاریخ کانادا

موزه نفت کانادا 4

موزه نفت کانادا، با هدف به تصویر کشیدن و معرفی بخش مهمی از تاریخ این کشور ایجاد شده است. بازدید از موزه با نمایش یک فیلم ویدیویی کوتاه آغاز می شود که با زبانی هنرمندانه سرگذشت کشف نفت و تاریخ منطقه را روایت می کند.

نخستین چاه تجاری نفت در آمریکای شمالی، نخستین شرکت نفتی و نخستین پالایشگاه در جهان، از جمله عناوینی است که دست اندرکاران موزه نفت کانادا، آنها را به عنوان تاریخ صنعت نفت منطقه معرفی می کنند.

موزه علاوه بر بخش های داخلی شامل گالری ها از بخش هایی نیز در فضای آزاد برخوردار است که با حفظ بناهایی که قدمت آنها به سال ها قبل می رسد، شکل گرفته. هر چند بازدید از بخش های بیرونی در برخی فصول سال و با توجه به شرایط آب و هوایی امکان پذیر نیست.

حفاری با دست

موزه نفت کانادا 2

از جمله بخش های دیدنی موزه چاه نفتی است که به عنوان نخستین چاه تجاری نفت در آمریکای شمالی از آن نفت استخراج شد. در این بخش می توان بسیاری از تجهیزات را دید که در حفاری های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفته است؛ حفاری هایی که غالبا با دست انجام می شده و گاه تا عمق 60 پایی زمین می رسید.

موزه نفت کانادا، همچنین به معرفی افراد تاثیرگذار در صنعت نفت این کشور می پردازد، از جمله هنری فربنگ که در سال 1861 کمپانی فربنک را در لمبتون کانتی بینان گذاشت که اکنون به عنوان قدیمی ترین کمپانی نفتی در جهان شناخته می شود.

فربنک همچنین مبتکر برخی روش ها در حفاری و استخراج نفت از چاه به وسیله موتورهای بخار بود که بخشی از فضای باز موزه به نمایش آنها اختصاص یافته است.

اقلامی با حداقل 50 سال قدمت

موزه نفت کانادا 6

در گالری های موزه تجهیزات قدیمی اکتشاف، حفاری، پالایشی و ... به نمایش درآمده است. البته نمایش آثار در این موزه از قواعدی پیروی می کند که از جمله آنها قدمت حداقل 50 سال برای اشیاء به نمایش درآمده است. همچنین اقلامی که از نواحی جغرافیایی دیگر جمع آوری شده اند باید نقش یا ارتباطی با صنعت نفت در این منطقه داشته باشد.  

البته در مورد قدمت اشیاء استثناءهایی هم وجود دارد و آن در مواردی است که یک شی یا سند از ارزش تاریخی خاصی برخوردار بوده یا وجود آن با حادثه ای مهم در صنعت نفت کانادا پیوند خورده باشد که در آن صورت با وجود نداشتن قدمت لازم نیز قابلیت نمایش در موزه را کسب خواهد کرد.

موزه نفت کانادا 5

به طور ایده آل اقلامی قابل اضافه شدن و نمایش در موزه هستند که به مهم ترین جنبه زندگی مردم منطقه و وقایعی که لمبتون کانتی به خاطرآنها شناخته شده و شهرت یافته است، بپردازند.

موزه نفت کاناد، که اکنون یک مکان تاریخی ملی در این کشور به شمار می آید، حفاظت از فرهنگ و میراث تاریخی این کشور و انتقال آنها را به نسل های آینده به عنوان اهداف خود مطرح ساخته است.