يکشنبه چهارم مهر ماه 1395 موزه نفت شرق تگزاس

بزرگترین میدان نفتی آمریکا

موزه نفت شرق تگزاس در سال 1980 در شهر کیلگور افتتاح شد و داستان اکتشاف نفت را در بزرگترین حوزه نفتی آمریکا، در سال 1930 روایت می کند. در این سال فردی به نام کلمبوس ماریون جونیور، پس از چندین حلقه حفاری ناموفق، سرانجام به نفت رسید.

موزه نفت تگزاس 1

ذخایر نفتی حوزه ای که کلمبوس کشف کرده بود، به قدری غنی بود که طولی نکشید، ظرفیت تولید نفت در این منطقه از یک میلیون بشکه در روز فراتر رفت و ایالت تگزاس را به عنوان یک منطقه نفتی به شهرت رساند.

موزه نفت تگزاس 8

میدان نفتی تگزاس تا کنون بیش از 5 میلیارد بشکه نفت تولید کرده است که بخشی از آن در طول جنگ جهانی دوم به عنوان ذخایر نفت خام مورد نیاز متفقین مورد استفاده قرار گرفت.

نفت، زندگی و مردم

موزه نفت تگزاس 7

موزه شرق تگزاس نشان می دهد که کشف نفت در این منطقه چگونه به تاسیس شهرهای جدید  و ایجاد هزاران فرصت شغلی برای اهالی شرق تگزاس، آن هم پس از یک دوره رکود اقتصادی، منجر شد.

بازسازی فضاهای زندگی مردمان منطقه، خیابان ها، فروشگاه ها، سیستم حمل و نقل، آموزش و.. این موزه را از ویژگی مردم شناسانه برخوردار ساخته است. به همه این موارد باید نقاشی ها و تندیس هایی که از وقایع گذشته این منطقه جمع آوری شده را نیز افزود.

موزه نفت تگزاس 2

به عبارتی دست اندرکاران موزه با بازسازی گذشته کیلگور درصدد بوده اند تا نشان دهند که ثروت سرازیر شده به شهر در پی کشف نفت، چه تاثیراتی بر نحوه زندگی و مناسبات اجتماعی مردم آن زمان داشته است.

تجهیزات و تندیس های نفتی

موزه نفت تگزاس 9

این موارد در کنار دکل نفتی در محوطه ورودی موزه و مجسمه ها، تندیس ها و ابزارآلات و تجهیزات دهه های گذشته در فضاهای داخلی، بازدید کنندگان را با تاریخچه نفت در منطقه و مراحل مختلف این صنعت آشنا می سازد.

تندیس ها و مجسمه هایی مردان و زنانی که در صنعت نفت تاثیرگذار بوده اند، بخشی دیگر از دیدنی های این موزه است که از جمله آنها می توان به تندیس "جو رافنک" معروف به پدر زمین های نفتی تگزاس و "هارولدسون هانت" موسس این موزه اشاره کرد.

موزه نفت تگزاس 3

از دیگر آثار به نمایش درآمده در این موزه می توان به نقاشی ها، نگاتیوهای عکاسی، مجموعه های اسلاید و صدها تصویر از دوران شکوفایی نفت در شرق تگزاس، خاطرات به جا مانده از مردان و زنان نفتی و حتی آثاری از دوران ماقبل اکتشاف نفت، یعنی دهه 1920 اشاره کرد.