يکشنبه چهارم مهر ماه 1395 موزه های نفت آلمان

يادآور روزهاي توليد نفت

"موزه نفت آلمان" و موزه "نفت و گاز تویست" در لاور ساکسون در شمال غرب آلمان، یادآور روزهایی هستند که آلمان یکی از مهم ترین تولید کنندگان نفت در قاره اروپا به شمار می آمد ...

موزه نفت آلمان 8

موزه نفت آلمان

"موزه نفت آلمان" در کنار روستای کوچک ویتس در غرب لاور ساکسونی قرار دارد. "ویتس" نقش مهمی در تاریخ نفت آلمان بازی کرده است. در قرن هفدهم، نفت خام در این منطقه از قطرات قیر در سطح زمین جمع آوری می شد و برای روغن کاری و مصارف دارویی مورد استفاده قرار می گرفت.

تا اواخر قرن نوزدهم نیز تجارت نفت به این شیوه در لاور ساکسون رونق داشت. از سال 1920 حفاری برای استخراج نفت در این منطقه آغاز شد و در جنگ جهانی دوم، نفت این منطقه، یکی از منابعی بود که دولت آلمان برای تامین سوخت به آن اتکا داشت.

موزه نفت آلمان 7

میدان نفتی ویتس در سال 1963 به سبب اقتصادی نبودن، تعطیل شد. موزه نفت آلمان که اکنون در زمینی به وسعت 20 هزار متر مربع در کنار این میدان نفتی قدیمی واقع شده، تاریخ و چگونگی استخراج نفت خام و گاز طبیعی و موارد متنوع مصرف آنها را به نمایش گذاشته است.

موزه نفت آلمان 12

موزه نفت آلمان تلاش دارد تا عرضه این آثار برای بازدید کنندگان جالب و سرگرم کننده باشد. از همین رو اضافه کردن بخش فناوری های نوین و بخش هایی برای آموزش کودکان را نیز از یاد نبرده است.

موزه نفت آلمان 6

این موزه در مجموع یادگاری است از صنعت نفت آلمان که امروز دیگر نیست، اما در برهه ای از تاریخ این کشور نقش مهمی ایفا کرده است.

موزه نفت و گاز تویست

موزه نفت تویست 4

در سال 1938 یک مخزن گاز طبیعی در نزدیکی شهر "بنتیم" در لاور ساکسون کشف شد. این کشف آغاز یک رشته حفاری ها در منطقه بود که به کشف مخزن گازی دیگری در سال 1942 منجر شد. این فعالیت ها سبب شد که لاور ساکسون به یکی از مهم ترین مناطق تولید نفت خام و گاز طبیعی نه تنها در آلمان که در کل اروپا تبدیل شود.

موزه نفت تویست 8

سال ها پس از این که تولید نفت و گاز در لاور ساکسون متوقف شد، مسئولان و دست اندرکاران تصمیم گرفتند تا به سبب ارتباط تاریخی منطقه با تولید نفت، ایجاد یک موزه را در در دستور کار قرار دهند تا چگونگی استخراج و تولید نفت را در گذشته و امروز به نمایش بگذارند.

موزه نفت تویست

موزه نفت و گاز تویست در سال 1990 راه اندازی شد. فضای نمایشگاهی این موزه در حدود 450 متر مربع در دو طبقه است. موزه همچنین دارای نمایشگاهی در فضای باز است که در آن امکانات و تجهیزات بزرگ مرتبط با صنایع نفت و گاز به نمایش گذاشته شده است.

موزه دارای یک کتابخانه کوچک و یک اتاق کنفرانس برای برگزاری جلسات و سخنرانی ها و نمایش فیلم است. معماری موزه به گونه ای است که تمامی نقاط آن برای معلولان در دسترس است و بروشورهای موزه اطلاعات لازم را به دو زبان ارائه می کند.

موزه نفت تویست 3

از ابتکارات جالب دست اندرکاران موزه نفت و گاز تویست، تدارک تور داخل موزه به همراه راهنما به سه شکل متفاوت است؛ بدین معنی که در تور کوتاه 40 دقیقه ای، بازدید کنندگان می توانند با سرعت بیشتری موزه را بازدید کنند، اما چنانچه مایل باشند با جزییات بیشتر و دید تخصصی تر از موزه دیدن کنند، می توانند از تور دو ساعته با راهنمایی که اطلاعات کامل تری را ارائه می کنند، همراه شوند. البته نوع سومی از تور وجود دارد که در صورت رزرو قبلی، راهنما به صورت شخصی در اختیار بازدید کننده قرار می گیرد.

همچنین مسئولان موزه تلاش نموده اند تا محیطی خانوادگی و دوستانه را برای بازدید کنندگان فراهم آورند. از این رو کودکان این امکان را دارند که در حین بازدید والدین شان از موزه با وسایل تفریحی سرگرم شوند.

موزه نفت تویست 2

همچنین موزه گاه و بی گاه برنامه ها و نمایش های جنبی را ترتیب می دهد. برای مثال در نوامبر 2011، موزه نفت و گاز تویست با همکاری شرکت "نورد استریم پایپلاین" لوله های واقعی را به نمایش گذاشت که گاز را از روسیه و از راه دریای بالتیک به آلمان می رساند. این یک پروژه 5/7 میلیارد دلاری بود که در سال 2011 به پایان رسید و یک خط لوله دو تایی را شامل می شد که بخش هایی از آن از دریا عبور می کرد.

این لوله ها اکنون به صورت جزیی از نمایشگاه دائمی موزه درآمده و در فضایی در بیرون موزه درست در کنار یک دریاچه به نمایش گذاشته شده اند. دو خط لوله در یک طرف ساحل (شمال) و دو خط لوله در طرف دیگر (جنوب). در واقع این دریاچه نماد دریایی است که روسیه در یک طرف آن و آلمان در طرف دیگرش قرار دارد.

موزه نفت تویست 9

وزن این لوله ها یک تن در هر متر است و این در حالی است که آن بخش از لوله ها که در زیر آب قرار دارد برای قرار گرفتن در بستر دریا وزن شان با اضافه کردن سیمان، دو برابر شده است.

همه ساله هزاران تن از این دو موزه مربوط به صنعت نفت دیدن می کنند و این مکان ها از جمله جاذبه های گردشگری منطقه، بویژه برای گردشگرانی است که به موضوعات علمی و تاریخی علاقه مند هستند. این در حالی است که کشور آلمان دیگر از صنعت نفت برخوردار نیست.