دوشنبه پنجم مهر ماه 1395 موزه نفت کالیفرنیا

بنایی کلاسیک و تاریخی 

ساختمانی دو طبقه با معماری عصر ملکه "ویکتوریا" در شهر سانتاپوئلو در 64 کیلومتری لس آنجلس، "موزه نفت کالیفرنیا" را در خود جای داده است... 

نفت و گاز از دیرباز نقش مهمی در زندگی مردم ایالت کالیفرنیای آمریکا داشته؛ این صنعت برای آنها اشتغال ایجاد کرده، علم و فناوری را به پیش رانده و زندگی شان را دگرگون ساخته است. موزه نفت کالیفرنیا در یک ساختمان کلاسیک متعلق به دهه 1890 میلادی، داستان نفتو گاز را در این ایالت روایت می کند.

آرم موزه کالیفرنیا

این ساختمان که به عنوان یک اثر تاریخی ملی ثبت شده، در واقع یکی از ساختمان های شرکت نفتی یونیون اویل بوده است و در حال حاضر نیز طبقه دوم آن به گونه ای طراحی شده که دفتر کار این شرکت را در سال های دهه 1930 تداعی می کند.

بنای موزه کالیفرنیا

از دیگر مشخصه های این ساختمان برج کناری آن است که به شیوه جالبی با نمایی از آجرهای سنتی و الهام گرفته از سبک های ایتالیایی تزئین شده و یکی از بهترین بازسازی های یک بنای تجاری از اوایل قرن بیستم را به نمایش می گذارد. نماهای داخلی و خارجی این ساختمان در برخی فیلم های سینمایی و تجاری مورد استفاده قرار گرفته است.

از فسیل ها تا پمپ های بنزین

موزه نفت کالیفرنیا با بهره گیری از فسیل ها و آثار قدیمی صنعت نفت و پمپ های بنزین قدیمی داستان سرمایه ای ارزشمند را روایت می کند که برای نسل های مختلف در ایالت کالیفرنیا، ثروت، فرصت های شغلی و موقعیت های فراوانی را خلق کرد.

پمپ بنزین موزه کالیفرنیا

ویدئوها، نمایش های دائمی و گردشی، پمپ بنزین های قدیمی، دکل های حفاری، مدل ها، تصاویر، خاطرات و یادگاری هایی از گذشته از جمله موارد به نمایش گذاشته شده در موزه نفت کالیفرنیا است.

نمایشگاهای دائمی موزه که در طبقه نخست قرار دارد، علوم، تاریخ و جهان فناوری نفت را برای بازدید کنندگان در سنین مختلف مورد کنکاش و بررسی قرار می دهد. آنها می توانند با شکل گیری نفت در زیر زمین آشنا شوند، ببینند که چگونه بومیان  آمریکا از حوضچه های طبیعی نفت، استفاده می کردند و با تماشای کمک مدل ها یا یک دکل مینیاتوری در حال کار، اطلاعات خوبی را در مورد مراحل پالایش نفت حفاری در دریا و خشکی به دست آورند.

پمپ بنزین موزه کالیف

مجموعه پمپ های بنزین موزه نفت کالیفرنیا یکی از بزرگترین نمایشگاه ها در نوع خود است که نشان می دهد، نخستین رانندگان این ایالت چگونه سوخت گیری می کردند و سوخت خودروهای شان از چه نوع بوده است.

دکلی با صد سال قدمت

اتاق دکل موزه، یک ساختمان جداگانه در محوطه موزه است که دکلی صد ساله را در خود جای داده . این دکل که مستقیما از یک میدان نفتی در حال تولید در لس آنجلس کانتی به موزه انتقال داده شده، به محض ورود بازدید کنندگان به درون سالن به کار می افتد.

اتاق دکل

در اینجا بازدید کنندگان می توانند ببینند که نفت برای اولین چگونه در کالیفرنیا از زمین خارج شد. نکته جالب در مورد این دکل این که به جهت اصالت و قدمتی که دارد از صدای آن در فیلم There Will Be Blood استفاده شده است.

دکل نفتی 1890

ساختمان دکل در دهه 1990 برای جای دادن آن ساخته شد. در دیوار پشت سر دکل نیزیک مرد نفتی با ریش انبوه و تصاویری از نخستین روزهای صنعت نفت، جلب نظر می کند. نمای خارجی ساختمان دکل یک طرح معاصر است که به طور زیبایی با معماری کلاسیک ساختمان اصلی آمیخته شده است.

تور ماجراهای طلای سیاه

تورهای دانش آموزی برای مقاطع مختلف تحصیلی از کودکستان تا پایان دوره دبیرستان از دیگر برنامه های موزه است. توری تحت عنوان "ماجراهای طلای سیاه" دانش آموزان را به همراه مربیان و راهنماهای آنها به سفری دوساعته در موزه می برد و پس از آن دانش آموزان می توانند در حیاط موزه نهار صرف کنند و از فروشگاه آن قطعات زیبای سنگ و فسیل را خریداری کنند.

موزه کالیفرنیا دایناسور

تور ماجراهای طلای سیاه تاریخ نفت را از استفاده بومیان آمریکا تا فناوی مدرن امروز شامل می شود. طبیعت نفت از تشکیل و پالایش تا جزییات حفاری در دریا و خشکی. دانش آموزان با کار و زندگی نخستین کارگران میدان های نفتی آشنا می شوند.

آنها می آموزند که چگونه نفت در اعماق زمین شکل گرفته و چرا به سطح زمین حرکت می کند و در زیر اقیانوس یا خشکی بیرون می آید.  آنها با اهمیت صخره ها و مواد معدنی در زندگی ما و این که ما چگونه از آنها استفاده می کنیم، آشنا می شوند.

موزه کالیفرنیا علمی

کارگاه ها دارای فعالیت هایی است که کارآموزان می توانند با دست انجام دهند و با استانداراهای علمی در کالیفرنیا مطابقت دارد. هر دانش آموز یک میکروسکوپ شخصی و لنز در اختیارش قرار می گیرد تا بتواند نمونه ها را بررسی کند. مشاهدات و استفاده مکرر از تجهیزات به دانش آموزان کمک می کند که درک بهتری از موضوع پیدا کنند

کارگاه های علمي

دانش آموزان با فعالیت های علمی، با زمین لرزه و گسل ها آشنا می شوند و اطلاعاتی در مورد امواج زلزله به دست می آورند؛ این که آیا زلزله های قابل پیش بینی هستند یا خیر. همچنین با شبیه سازی امواج زلزله درمی یابند که چرا برخی ساختمان ها در زلزله فرو می ریزند.

موزه کالیفرنیا کارگاه

برای تشخیص جنس خاک نیز از فعالیت های مشابهی استفاده می شود. جهان بدون خاک یک مکان خالی خواهد بود. تجزیه مواد ارگانیک و صخره ها مورد بررسی قرار می گیرد و نمونه های مختلف خاک با میکروسکوپ بررسی می شوند که کشف های شگفت انگیزی را به دنبال دارد.

نمایش جنبی موزه کالیفرنیا

موزه نفت کالیفرنیا علاوه بر نمایشگاه های دائمی اش، نمایشگاه های جدیدی در مورد علوم، حمل و نقل و تاریخ در طول سال برگزار می کند که نمایشگاه های گردشی نامیده می شود . در مجموع بسیاری از اطلاعاتی که هر کسی دوست دارد در مورد نفت، این ثروت طبیعی بداند، در موزه کوچک سانتا پائولا یافت می شود. ضمن این که موزه با بهره گیری از یک رابطه دقیق میان نمایشگاه های دائمی و گردشی، در هر بار بازدید به نظر متفاوت می آید.