دوشنبه پنجم مهر ماه 1395 موزه نفت و گاز فراساحلی اوشن استار

موزه اي بر ساحل خليج تگزاس

موزه نفت اوشن استار که روی یک دکل حفاری دریایی به همین نام در ساحل خلیج مکزیک قرار دارد، بازدید کنندگان را به تماشای صنایع فراساحلی نفت و گاز از مرحله لرزه نگاری تا حفاری و تولید می برد...

موزه اوشن استار (9)

موزه و مرکز آموزش سکوی حفاری فراساحلی اوشن استار، در بندر گالوستون در ایالت تگزاس واقع شده است. خلیج تگزاس از جمله مهم ترین مناطق اکتشاف و تولید نفت در جهان است و گالوستون در فاصله یک ساعتی از شهر هیوستون تگزاس، پایتخت نفتی این منطقه قرار گرفته است.

موزه اوشن استار (17)

سکوی نفتی اوشن استار در سال 1969 برای ناوگان شرکت اکتشاف و حفاری اقیانوس (ODECO) ساخته شد. این شرکت در دوران فعالیت 30 ساله خود در خلیج مکزیک در سواحل تگزاس و لوییزیانا حدود 200 چاه را حفر کرد و اکنون سکوی اوشن استار چند سالی است که از سرویس خارج و بازنشسته شده است.

موزه اوشن استار (5)

در سال 1999 سازمان غیرانتفاعی مرکز انرژی فراساحلی (OEC) با کمک های مالی بخش خصوصی این سکو را برای اهداف موزه ای و آموزشی دراختیار گرفت و اوشن استار طی دو سال تلاش مداوم به یک موزه نفت و گاز فراساحلی تبدیل شد.

موزه اوشن استار (16)

بازدید کنندگان از اوشن استار با ورود روی عرشه، ابتدا از طریق یک ویدئو با فناوری های فراساحلی نفت و گاز آشنا می شوند و سپس در طبقات مختلف موزه مراحل مختلف لرزه نگاری، حفاری و تولید نفت در دریاها را از نزدیک مشاهده می کنند.

موزه اوشن استار (1)

مشاهده دستگاه حفاری و نحوه کار آن در طبقه نخست و سپس آشنایی با دستگاه هایی که عملیات حفاری در آب های عمیق را از دور هدایت می کنند (ROVs) در سایر طبقات از دیگر نکات جالب این موزه است.

موزه اوشن استار (14)

مدل های شبیه سازی شده از سکوهای تولید، ابزارها و قطعات حفاری، همچنین نمایش هایی از حفاری، لرزه نگاری و خدمات تولید از چاه و نگهداری آن، به توضیح روند فعالیت های اکتشاف و تولید نفت برای بازدید کنندگان کمک می کند.

موزه اوشن استار (12)

پس از یک تور علمی- تفریحی در داخل موزه، بازدیدکنندگان می توانند با سوار شدن بر دستگاه بالابری به نام اسکای واک که در سکوهای دریایی مورد استفاده قرار می گیرد، از طبقات بالای سکوی حفاری دیدن کنند.

موزه اوشن استار (10)

بازدید از این موزه و مرکز آموزشی بویژه از سوی گروه ها و تورهای دانش آموزی و دانشجویی با استقبال فراوان رو به رو شده است و این موزه در افزایش دانش و آگاهی آنان در مورد پیشرفت علوم و فناوری های نقش به سزایی داشته است.

موزه اوشن استار (8)