سه شنبه دوم آذر ماه 1395 موزه نفت فرانسه

موزه نفت فرانسه (Musée du Petrole)

موزه نفت در كشوري بدون نفت

موزه نفت فرانسه

شاید وجود موزه نفت در کشوری اروپایی که مصرف کننده و نه تولید کننده نفت است، کمی عجیب به نظر آید. اما واقعیت این است که در 50 کیلومتری شمال استراسبورگ و هم مرز با آلمان در ناحیه آلزاس شهر کوچکی به نام پشلبورن قرار دارد که یکی از موزه های نفتی دنیا را در خود جای داده است.

تگزاس اروپا

موزه نفت فرانسه 3

استخراج صنعتی نفت در این منطقه از نیمه اول قرن هجدهم آغاز شد. کشف نفت در آلزاس شمالی سبب شد که اندک اندک بافت روستایی این منطقه تغییر یابد و طولی نکشید که منطقه آلزاس به تگزاس اروپا شهرت یافت.

موزه نفت فرانسه 8

اوج استخراج نفت در آلزاس در دهه 1920 بود. یعنی زمانی که بیش از 650 حلقه چاه و چهار پالایشگاه در این منطقه فعال و بیش از 3000 نفر مشغول به کار بودند. در این زمان شرکت های نفتی بزرگی مانند برادران اشلومبرگ در منطقه شکل گرفتند.

موزه نفت فرانسه 5

اما شکوفایی صنعت نفت در آلزاس اندک اندک رو به افول گذاشت و در دهه 1960 استخراج نفت تقریبا متوقف شد.

حفظ میراث گهواره نفت فرانسه

موزه نفت فرانسه 4

موزه نفت فرانسه در ماه می 1967 جهت حفط میراث صنعت نفت در آلزاس، مشهور به گهواره نفت فرانسه، توسط شهردار پشلبورن افتتاح شد. بازدید کنندگان از موزه می توانند تاریخ 500 ساله نفت در این منطقه را با کمک فیلم های ویدیویی، مدل هایی از تجهیزات و ابزارهای نفتی، وسایل و ابزارهای واقعی، تصاویر قدیمی و طرح های گرافیکی مشاهده کنند.

موزه نفت فرانسه 6

جالب این که شهر استراسبورگ، مرکز ایالت آلزاس، مانند بسیاری دیگر از شهرهای فرانسه قانونی را به اجرا می گذارد که بر اساس آن، بازدید از موزه ها در یکشنبه های اول هر ماه مجانی است. اینها بعلاوه طبیعت زیبا و آب و هوای کوهستانی منطقه پشلبورن از جمله عوامل جلب توریست ها به موزه نفت است.

موزه نفت فرانسه 9

افزایش بهای نفت در یکی دوسال اخیر سبب شده بود که برخی از شرکت های نفتی بار دیگر به فکر احیاء چاه ها نفت منطقه آلزاس بیفتند. چاه های که در حال حاضر تنها 13 حلقه از آنها همچنان فعال هستند و کمتر از 2 درصد نفت مورد نیاز فرانسه را تامین می کنند.