دستور وزیر نفت برای تسریع در راه اندازی موزه نفت آبادان

شنبه شانزدهم خرداد ماه 1394دستور وزیر نفت برای تسریع در راه اندازی موزه نفت آبادان

مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت بر تسریع در راه اندازی موزه ای دیدنی، جذاب و اثرگذار در آبادان با توجه به نقش بی بدیل این شهر در تحولات مهم تاریخی، صنعتی، فرهنگی و سیاسی کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران، نشست تخصصی وزیر نفت با اعضای شورای راهبردی، مسئولان و مشاوران موزه ها و اسناد صنعت نفت برگزار و گزارش اقدامات انجام گرفته در مورد موزه های نفت آبادان، مسجد سلیمان و تهران به استحضار وزیر نفت رسید.

در این جلسه مقرر شد در اولین مرحله، بخش قدیمی و از رده خارج پالایشگاه آبادان و تعدادی از بناها و مکان های تاریخی مرتبط با صنعت نفت به موزه تبدیل شود.

مهندس زنگنه در این جلسه با اشاره به جایگاه بی بدیل شهر آبادان و پالایشگاه این شهر در رویدادهای مهم تاریخی، صنعتی و سیاسی کشور، بر ایجاد موزه ای جذاب، دیدنی و اثرگذار تاکید کرد و ضمن اشاره به بافت فرسوده و قدیمی پالایشگاه و به منظور جلوگیری از روند تخریب آن، از دست اندرکاران موزه و اسناد صنعت نفت خواست تا نسبت به راه اندازی موزه و ترمیم و بازسازی آن در حداقل زمان ممکن و با استفاده از امکانات و ظرفیت های موجود اقدام کنند.

در این نشست همچنین راه اندازی موزه نفت در شهرهای مسجد سلیمان و تهران مورد بحث قرار گرفت. مهندس زنگنه ضمن تاکید بر ایجاد موزه در مسجد سلیمان، مردمان این شهر را حامیان اصلی این طرح توصیف کرد و نسبت به همکاری آنها در توسعه این طرح ملی اظهار امیدواری کرد.

در مورد موزه نفت تهران نیز مهندس زنگنه با اشاره به نقش این موزه در معرفی فناوری های نوین به کار رفته در صنعت نفت، بویژه برای دانشجویان و دانش آموزان، یادآور شد: موزه تهران و شیوه بیان علوم و فنون باید مدرن باشد و جنبه آموزشی آن نسبت به سایر بخش ها در اولویت قرار گیرد.

در دی ماه سال گذشته طی ابلاغیه مامویت وزیر نفت در خصوص مطالعه و برنامه ریزی برای ایجاد موزه های صنعت نفت و به دنبال آن صدور بخشنامه عدم امحای اسناد و مدارک، کمیته ای تحت عنوان شورای راهبردی با هدف سیاست گذاری، برنامه ریزی و تدوین ماموریت ها و دستور العمل ها تشکیل و مقرر شد در شهرهای مسجدسلیمان، آبادان و تهران به ترتیب با رویکرد تاریخچه اکتشاف نفت، نفت و دفاع مقدس و علوم و تکنولوژی نفت راه اندازی شود.