بیمارستان قدیمی مسجد سلیمان به عنوان میراث فرهنگی حفظ می شود

يکشنبه هفدهم خرداد ماه 1394بیمارستان قدیمی مسجد سلیمان به عنوان میراث فرهنگی حفظ می شود

به گفته مجری طرح موزه ها و اسناد صنعت نفت، وزارت نفت تلاش می کند تا با بازسازی بیمارستان صنعت نفت مسجد سلیمان به عنوان یکی از بزرگترین بیمارستان ها قدیمی در خاورمیانه، این بنا را به عنوان میراث فرهنگی حفاظت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران، خبرگزاری ایرنا ضمن اعلام این مطلب به نقل از دکتر نعمت الهی، مجری طرح موزه ها و اسناد صنعت نفت، افزود: "این بیمارستان با همکاری دیگر سازمان ها به عنوان موزه مجهز به تجهیزات پزشکی مورد استفاده محققان و فرهنگ دوستان و علاقه مندان به گردشگری پزشکی، راه اندازی خواهد شد."

مشاور وزیر نفت افزود: "اجرای این طرح رونق خاصی به صنعت گردشگری کشور می دهد و به تخصصی شدن گردشگری کمک می کند."

نعمت الهی از استانداری خوزستان، شهرداری ها، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت بهداشت و دیگر نهادهای مسئول خواست وزارت نفت را برای ایجاد موزه های صنعت نفت، کمک کنند، زیرا این طرح تنها به وزارت نفت اختصاص نداشته، بلکه یک پروژه ملی است.

لازم به یادآوری است بیمارستان امام خمینی (ره) صنعت نفت مسجد سلیمان سال 1303 خورشیدی، یعنی حدود 91 سال پیش به عنوان نخستین بیمارستان استاندارد و مجهز در خاورمیانه راه اندازی شد. این بیمارستان 99 تختخوابی تا پیش از احداث بیمارستان های صنعت نفت در تهران، اهواز و دیگر مناطق نفتخیز، به بخش های مختلف صنعت نفت در جنوب کشورخدمات ارائه می نمود.

 مجری طرح موزه ها و اسناد صنعت نفت همچنین یادآور شد: "در شهر مسجد سلیمان، چاه شماره یک، چشمه های نفتی، کارخانه تولید برق، کارخانه گوگردسازی، کارخانه تقطیر و ساختمان اصلی برای راه اندازی موزه صنعت نفت مورد بررسی قرار گرفته است."