کمک مالی "بی پی" برای گشایش موزه بصره

دوشنبه بیست و نهم تير ماه 1394کمک مالی

افتتاح موزه بصره در عراق به سبب تاخیر در کمک مالی 6/2 میلیون دلاری دولت این کشور به تعویق افتاده است، اما کمک هایی از طرف شرکت نفتی بریتیش پترولیوم (BP) ممکن است به افتتاح بخشی از این موزه در سال آینده میلادی منجر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موزه ها واسناد صنعت نفت ایران، به نقل از سایت اتحادیه موزه ها (Museums Association) لامیا الگیلانی، مسئول انجمن دوستداران موزه بصره در لندن، ضمن اعلام این خبر می افزاید: “مقامات محلی بصره پولی را که قرار بود از دولت مرکزی برای تکمیل این موزه دریافت کنند، هنوز دریافت نکرده و در حال حاضر این پروژه به سبب کمبود منابع مالی متوقف است."

انجمن دوستداران موزه بصره، یک سازمان خیره است که زیر نظر دپارتمان خاورمیانه موزه بریتانیا در لندن فعالیت می کند. مسئولان این انجمن پیشتر اظهار امیدواری کرده بودند که موزه بصره تا پایان سال جاری میلادی به طور کامل گشایش یابد، اما اکنون در انتظار گشایش بخشی از این موزه در نیمه اول سال 2016 هستند.

بر اساس این خبر، شرکت نفتی "بی پی" با اختصاص بیش از 300 هزار پوند، بزرگترین کمک کننده مالی به پروژه موزه بصره بوده است. این شرکت همچنین تجهیزات و امکاناتی را در اختیار دست اندرکاران تاسیس این موزه قرار داده است.

علاوه بر این شرکت پتروفیس نیز که یک شرکت خدماتی بین المللی نفتی است، مبلغ 22 هزار پوند به این پروژه کمک کرده، این در حالی است که کل هزینه تاسیس موزه بصره در حدود چهار میلیون دلار برآورد شده است.

گفتنی است، بصره از جمله مناطق نفتخیز عراق به شمار می آید و شرکت بریتیش پترولیوم در توسعه میدان بزرگ نفتی "رمیله" در جنوب عراق، که یک میدان نفتی مشترک با کویت است، فعالیت دارد. قرار است موزه بصره داستان میراث فرهنگی این شهر و مناطق جنوبی عراق را از ماقبل تاریخ تا به امروز روایت کند.