خاطرات کارگر کارخانه حلب سازی

دوشنبه هفتم دي ماه 1394خاطرات کارگر کارخانه حلب سازی

حمیدرضا محمدی نوکانی که در دهه 1360 در کارخانه حلب سازی پالایشگاه کرمانشاه مشغول به کار بوده از خاطرات دوران خدمت اش می گوید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران، نوکانی که پدرش نیز در پالایشگاه کرمانشاه مشغول به خدمت بوده، از روزهایی یاد می کند که همزمان با جنگ تحمیلی در کارخانه حلب سازی، به صورت سه شیفته مشغول به کار بود.

او می گوید: سه شیفت کار می کردیم و هر شیفت باید 800 حلب می زدیم. من با دستگاه "سوده" یا لحیم کاری کار می کردم. کار در این بخش به سبب حرارات بالای دستگاه بسیار سخت بود. 45 دقیقه کار می کردیم و بعد 20 دقیقه استراحت داشتیم، به جز ساعات نهار و شام. که یک بار هم یکی از کارگران بخش بارگیری که لباسش بنزینی بود به سبب نزدیکی به دستگاه سر تا پایش مشتغل شد و خوشبختانه با کمک همکاران توانستیم او را نجات بدهیم.

بوکانی

به گفته نوکانی در آن زمان حدود 80 نفر در بخش حلب سازی و حلب پرکنی کار می کردند و روزهایی را به یاد می آورد که در ساعات کاری کارخانه بمباران شد. او می گوید: موشک در 50 قدمی حلب سازی به زمین خورد و ما در حال ترک محل و رفتن به پناهگاه بودیم که یکی از همکارانمان در اثر اصابت ترکش به سرش شهید شد.

نوکانی که مدتی نیز در بخش چاپ حلب سازی کار کرده، پس از تعطیلی این کارخانه در پالایشگاه کرمانشاه مشغول به کار شده است و اکنون دو فرزند دارد که یکی از آنها دانشجو و دیگری دارای مدرک کارشناسی ارشد است.

او نخستین همکاران و مدیرانی را که با آنها کار کرده و کار با دستگاه ها را به او آموخته اند، به یاد می آورد و امیدوار است تاسیس موزه نفت در محل کارخانه حلب سازی باعث زنده ماندن یاد و خاطره آنهایی شود که با تلاش شبانه روزی به رشد صنعت نفت کشور کمک کردند.