سالانه هزاران دانش آموز از موزه نفت سبزوار دیدن می کنند

دوشنبه بیست و یکم دي ماه 1394سالانه هزاران دانش آموز از موزه نفت سبزوار دیدن می کنند

سالانه بیش از پنج هزار دانشجو، دانش آموز و علاقه مند به تاریخ نفت از موزه نفت شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه سبزوار، دیدن می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران، موزه صنعت نفت سبزوار یکی از اولین موزه‌های صنعت نفت در سطح ایران است که در سال های میانی دهه ۱۳۸۰ در این شهرستان راه اندازی شد.

قدمت بنای موزه سبزوار به سال‌های دهه 1320 شمسی باز می‌گردد. این موزه که یک جایگاه پخش بنزین و فرآورده های نفتی بوده، ابتدا تحت عنوان ساختمان شرکت نفت ایران و انگلیس شناخته می شد که پس از ملی شدن صنعت نفت به ساختمان شرکت ملی نفت ایران تغییر نام داد.

موزه نفت سبزوار

از جمله اشیاء به نمایش گذاشته شده در موزه نفت سبزوار می توان از تلمبه ها و پمپ های روغن و بنزین متعلق به دهه بیست، ولوها، لوازم آزمایشگاهی، موتورهای دیزلی، ماشین های آتش نشانی، پيمانه ها و... نام برد.

موزه نفت سبزوار 1

همچنین در بررسی های اخیر انجام شده توسط کارشناسان ثبت اشياء موزه هاي صنعت نفت بیش از 200 قلم شی موزه ای در موزه نفت سبزوار شناسایی و مراحل ثبت آنها انجام شده است.

نفت سبزوار موزه

مرکزیت سبزوار در امر ذخیره سازی و پخش فرآورده‌های نفتی در بخش‌های وسیعی از شمال شرق کشور، از دلایل راه اندازی این موزه بوده است.