مدارک شهید شاهوند به موزه صنعت نفت مسجدسلیمان اهدا شد

يکشنبه دوم شهریور ماه 1399مدارک شهید شاهوند به موزه صنعت نفت مسجدسلیمان اهدا شد

 

 طوبی بهرامی
کارشناس طرح موزه نفت مسجدسلیمان


پيرو انتشار فراخوان مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت ، برای جمع آوری اسناد و اشیای تاریخی نفتی شهروندان مسجدسلیمانی،بازماندگان شهید ارجمند، زنده یاد علی بابا شاهوند چند سند متعلق به شهید را به طرح موزه نفت مسجدسلیمان اهدا کردند.
شهید شاهوند،پنج سال پس از فوران نفت از چاه شماره یک مسجدسلیمان،یعنی در سال۱۲۹۲ خورشیدی در روستای علی آباد  «تل بزان» از توابع مسجد سلیمان چشم به جهان گشود.
وی درسال ۱۳۱۰ جزو نخستین گروه های جوانان ایرانی بود که به خدمت سربازی اعزام شد و بعد از دوره سربازی به مدت سی سال در کارخانه GPبی بیان مسجدسلیمان مشغول به کار شد.
وی در کنار کار با علاقه مندی تحصیل را نیز ادامه داد و  در سال ۱۳۱۵ تحصیلات اکابر خود را به پایان رساند و درسال ۱۳۴۲ به پاس سی سال خدمت صادقانه، موفق به کسب نشان افتخار شرکت نفت شد.
زنده یاد شاهوند در عمر هفتاد ساله خود شاهد اتفاقات و رویدادهای تاریخی و نفتی فراوانی بود و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۲/۰۷/۳۰ و در جریان  حملات موشکی دشمن بعثی به شهرستان مسجدسلیمان،  به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
مدارک شهید علی بابا شاهوند که توسط بازماندگان محترم او به طرح موزه نفت مسجدسلیمان اهدا شده اند عبارتند از؛ مدرک نشان افتخار شرکت نفت، کارت نشانه گیری در زمان خدمت، دفترچه خدمت سربازی و مدرک پایان دوران اکابر .

photo_2020-08-23_09-19-11

مدرک نشان افتخار شرکت نفت

 

t_Copy

دفترچه خدمت سربازی

 

photo_2020-08-23_09-19-18

مدرک پایان دوران اکابر


این مدارک تاریخی ارزشمند در گنجینه اسناد طرح موزه نفت مسجدسلیمان ثبت و با تکمیل و افتتاح موزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار خواهند گرفت.
مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت از همراهی و همکاری  شهروندان  مسجد سلیمانی در تکمیل مستندات موزه اکتشاف، حفاری و تولید صنعت نفت در نخستین شهر نفتی ایران استقبال می کند.