دوازدهم اسفند و با حضور مقامات ارشد صنعت نفت

موزه نفت‌سوزها در کرمان گشایش می‌یابد

سه شنبه پنجم اسفند ماه 1399موزه نفت‌سوزها در کرمان گشایش می‌یابد

آیین گشایش و بهره‌برداری رسمی موزه «نفت‌سوزها» در کرمان، سه‌شنبه، دوازدهم اسفند 99 با حضور جمعی از مدیران و مقامات ارشد وزارت نفت و مسوولان محلی استان کرمان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت، موزه نفت‌سوزها واقع در باغ و عمارت کنسولگری قدیمی انگلیس در محله زریسف شهر کرمان پنجمین موزه از موزه‌های صنعت نفت و نخستین موزه صنعتی - اجتماعی کشور به شمار می‌رود که بنای آن به کوشش مدیریت موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت و با تصویب اداره کل ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، به شماره 31785 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

عمارت کهن کنسولگری انگلیس توسط سیدابوالحسن‌خان بیگی (حاکم وقت کرمان در دوره زندیه) ساخته شد و در دوران پس از زندیه سال‌ها مقر مأموران انگلیس در شرق ایران و از جمله مقر فرماندهی پلیس جنوب ایران بود.

پس از رفتن انگلیسی‌ها، این ساختمان به شرکت نفت انگلیس و ایران واگذار شد و تا زمان ملی شدن صنعت نفت در اختیار ایشان باقی ماند. پس از ملی شدن صنعت نفت، اين عمارت در اختیار شرکت ملی نفت و سپس شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه کرمان قرار گرفت و از آن برای كاربری مسكونی بهره‌برداری می‌شد.

این عمارت مدت‌ها به صورت متروکه رها شده بود و در معرض آسیب و تخریب قرار داشت که پس از تشکیل مدیریت موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت، مقدمات بازسازی و مرمت بنا آغاز شد و با عنوان موزه نفت‌سوزها  در آستانه بهره‌برداری رسمی قرار دارد.

در آیین گشایش این موزه که ساعت 3 بعد از ظهر روز سه‌شنبه، دوازدهم اسفندماه برگزار می‌شود، جمعی از مقامات ارشد صنعت نفت از جمله امیرحسین زمانی‌نیا، معاون اموربین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت، بهزاد محمدی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عباس کاظمی مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و نیز  محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حضور دارند.

photo_2021-02-22_22-29-04