زنجیره عملیات گردآوری اشیاء و اسناد قدیمی نفت در شهرکرد و یزد کامل تر می‌شود

چهارشنبه بیست و سوم تير ماه 1395زنجیره عملیات گردآوری اشیاء و اسناد قدیمی نفت در شهرکرد و یزد کامل تر می‌شود

شهرستان‌های شهرکرد و یزد، پس از استان اصفهان در زنجیره شناسایی و گردآوری تجهیزات قدیمی صنعت نفت قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت، کارشناسان موزه‌ها به دنبال شناسایی اشیای قدیمی صنعت نفت در استان اصفهان، تاسیسات و انبارهای مازاد شرکت‌های گاز، پخش، جایگاه‌های سوخت و فروشندگی‌های محلی شهرستان‌‌های شهرکرد و یزد را پایش و تجهیزات آن را مورد بررسی قرار دادند.

بنا بر این گزارش، در شرکت پخش شهر شهرکرد، بیش از 35 قلم شی شناسایی، ثبت و آماده انتقال به تهران شد. انواع شیشه نمونه‌گیری با آرم سابق شرکت نفت، یک دستگاه فیدوس، ماشین تحریر قدیمی، تست گاز، تلمبه دستی، لباس نسوز و... از انبارهای این شرکت به دست آمد که در میان آنها یک دستگاه گودیوا (دستگاه تقویت فشار آب)، ساخت کشور انگلستان با قدمت یکصد سال و نیز یک عدد کلاه ایمنی بدون تاریخ انقضا به چشم می‌خورد که از ارزش موزه‌ای بالایی برخوردارند.

اشياء شهركرد (2)

در این استان، علاوه بر جایگاه‌های اختصاصی فرخ شهر و سامان، نمایندگی‌های فروش نفت در روستاهای چمچنگ، حوره، مارکده، صادق‌آباد، فرخ شهر و سامان و ... مورد بررسی قرار گرفت. همچنين انبارهای مهندسی، مرکز آتش نشانی و سوخت‌گیری هواپیمایی، محوطه بارگیری، انبار بازرگانی، انبار آتش نشانی شرکت پخش یزد از دیگر نقاط بررسی شده از سوی کارشناسان موزه‌ها در سفر اخیر بود که از ماحصل این جستجوها می‌توان به یک دستگاه پمپ دستی نیمه دوار، واحد سیار سوخت‌رسانی قدیمی، ترازو، ماسک تنفسی پدالی، زنگ اعلان خطر و ... اشاره کرد.

اشياء شهركرد (1)

در این سفر، انبارهای نفت شهرهای تفت و ابرقو نیز مورد بررسی قرار گرفت و تعدادی سند مالی متعلق به دهه 1350 خورشیدی و نیز تعدادی کیف بارنامه قدیمی، در انبار نفت شهر تفت شناسایی شد.