مسوولان موزه نفت از شاهراه دیرینه سوخت رسانی کشور بازديد كردند

دوشنبه بیست و هشتم تير ماه 1395مسوولان موزه نفت از شاهراه دیرینه سوخت رسانی کشور بازديد كردند

منطقه شاهرود، به عنوان شاهراه 77 ساله سوخت رسانی کشور، از سوی مسوولان موزه های صنعت نفت مورد بازدید و بررسی کارشناسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، مجری طرح موزه های صنعت نفت و هیات همراه به منظور شناسایی و بررسی تاسیسات، اماکن نفتی، انبارها و تجهیزات نفتی شرکت پخش فرآورده های نفتی شاهرود به این منطقه سفر کردند.

نعمت ­الهی در این بازدید در خصوص شناسایی، گردآوری تجهیزات و اشیای قدیمی صنعت نفت، ضمن ارائه راهکارها و رهنمودهای لازم، از وضعیت و شیوه نگهداری اشیا در این منطقه ابزار خرسندی و از مسوولان     تقدیر كرد. 

منطقه شاهرود یکی از مناطق 37 گانه پخش فرآورده های نفتی کشور است كه از آن به عنوان شاهراه اصلی سوخت رسانی کشور نام برده می شود. زمان تاسیس این منطقه که به سال 1318 شمسی باز می گردد و گستردگی نواحی تحت پوشش، جایگاه ها و فروشندگی های نفت و گاز  در منطقه، توجه مسوولان موزه ها را به خود معطوف کرده است. 

گفتنی است پیش از این کارشناسان شناسايي و گردآوري اشيای موزه نفت در فروردین ماه سال جاری از تاسیسات و انبارهای شرکت های پخش فرآورده های نفتی و خطوط لوله و مخابرات منطقه شاهرود، دامغان و سمنان و نیز شرکت گاز استان و چندین جایگاه و دفتر فروشندگی قديمي نفت سفید در این مناطق بازدید به عمل آوردند و حدود 100 قلم شی را شناسایی كردند.

چهار ناحیه مرکزی، دامغان، سمنان و گرمسار، نواحی تشکیل دهنده این منطقه به شمار می روند و مرکز آن در شاهرود قرار دارد. این منطقه که در حد فاصل استان های تهران و خراسان رضوی است، از موقعیتي استراتژیک در امر سوخت رسانی و تردد وسائل نقلیه سنگین برخورد دار بوده و از طرفی مجاورت آن با استان های خراسان، مازندران، گلستان و اصفهان و اتصال این منطقه به خطوط لوله و راه آهن شمال شرق بر اهمیت آن افزوده است.

بازديد شاهرود 95 (2)

مدیرکل روابط عمومی و هیات همراه در حاشیه این بازدید به دیدار خانواده های شهدای شرکت پخش شاهرود شهید کلانتری، شهید دوست محمدی و شهید نصرتی رفته و ضمن اهدای شاخه گل و هدایا از آنها تقدیر به عمل آوردند.

بازدید از کوره آجر سنتی، کارگاه ساخت سرامیک و نمایشگاه صنایع دستی و سرامیکی استاد نوري در شاهرود از دیگر برنامه های این هيات بود.