اشياء قديمي جايگاه هاي سوخت و فروشندگي هاي شمال كشور شناسايي شد

دوشنبه بیست و نهم شهریور ماه 1395اشياء قديمي جايگاه هاي سوخت و فروشندگي هاي شمال كشور شناسايي شد

ده ها قلم شي قديمي شامل تلمبه هاي دستي و برقي، انواع نازل هاي بنزيني و گازوييلي، تجهيزات ايمني و پيمانه ها، بعلاوه تعدادي عكس و سند، در بازديد كارشناسان موزه و اسناد صنعت نفت از بيش از 20 ناحيه شركت پخش فرآورده هاي نفتي در سه استان شمالي كشور شناسايي شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت ايران، كارشناسان موزه نفت در بازديد از جايگاه هاي سوخت و مراكز پخش در شهرها و فروشندگي ها در روستاهاي  استان هاي گيلان، مازندران و گلستان، ده ها قلم شي، عكس و سند را با قدمت 40 تا 45 سال شناسايي كردند.

به گفته مهندس محمود صراف پور، كارشناس شناسايي اشياء موزه نفت، از جمله اشياء شناسايي شده عبارتند از دو دستگاه تلمبه دستي شيشه اي كه از قديمي ترين تلمبه هاي پمپ بنزين ها در كشور به شمار مي آيند و 25 دستگاه تلبمه برقي با مارك هاي مختلف از سازنده هاي ژاپني، ايراني، انگليسي و سوئيسي كه بيش از 40 سال قدمت دارند.

علاوه بر موارد فوق يك دستگاه مخزن روغن موتور با تلمبه دستي و يك دستگاه روغن موتور با تلمبه برقي كه براي فروش روغن مورد استفاده قرار مي گرفته است، در ميان اشياء شناسايي شده به چشم مي خورد.

پمپ قديمي در شمال

همچنين در ميان ديگر تجهيزات مربوط به جايگاه ها مي توان از انواع پيمانه هاي فرآورده هاي نفتي در اندازه هاي مختلف، نازل هاي بنزيني و گازوييلي و بيش از 78 قلم تجهيزات ايمني از قبيل انواع كپسول هاي آتش نشاني چرخدار و ثابت و دستگاه هاي دمنده هوا (بلوئر) به داخل مخزن نام برد كه با نيروي مكانيكي دست يا پا كار مي كرده اند.

لازم به ذكر است در اين بازديدها كه قديمي ترين و نخستين جايگاه هاي شهرهاي شمالي در قائمشهر و بندر انزلي را شامل مي شد، همچنين تصاوير و اسنادي قديمي از اين جايگاه ها مربوط به دهه 1310 به دست آمد.

پمپ عقربه اي

عمليات بازديد از مراكز پخش و فروشندگي هاي شمال كشور بيش از 30 شهر را در سه استان شمالي كشور از جمله شهرهاي رشت، رودبار، بندر انزلي، فومن، لاهيجان، رودسر، آستانه، تالش، لنگرود، آستارا، آمل، بابل، ساري، قائمشهر، رامسر، تنكابن، محمود آباد، نور، چالوس، نوشهر، بهشهر، گرگان، گنبد كاووس و بندرتركمن، شامل شد.