تحقق وعده سرپرست مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت به دبیرکل اوپک

يکشنبه سی و یکم ارديبهشت ماه 1402تحقق وعده سرپرست مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت به دبیرکل اوپک

سرپرست مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت به وعده خود برای تقدیم دو شی تاریخی نفت ایران در قالب مولاژ به دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت ایران جامه عمل پوشاند؛ این اشیاء به‌زودی‌ تقدیم دبیرخانه اوپک می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت، حسین شاملی امروز (شنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه) در آیین نمایش مولاژ ظروف قیری موزه ملی ایران برای اهدا به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حاشیه نمایشگاه نفت اظهار کرد: ایران تنها کشوری از اعضای اوپک است که ۹ موزه فعال در صنعت نفت، ۱۱ میلیون برگ اسناد تاریخی، ۹ هزار شی مربوط به صنعت نفت و ۱۰ جلد کتاب تاریخ شفاهی نفت دارد.

وی با بیان اینکه امیدواریم دیگر اعضای اوپک با الگوبرداری از ایران نسبت به جمع‌آوری اسناد تاریخی خود درباره صنعت نفت‌شان اقدام کنند، تصریح کرد: مقرر شده است تاریخ شفاهی اوپک با محوریت حضور ایران در این سازمان بیش از ۶۰ ساله نیز با همکاری مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت و مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت تهیه و تدوین شود. 

سرپرست مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت ابراز امیدواری کرد که با اقدام‌های انجام‌شده از سوی این مدیریت،  میراثی ماندگار از فعالیت‌های صنعت نفت ایران برای آیندگان و تاریخ‌پژوهان به یادگار بماند.

حسین شاملی در جریان دیداری که با هیثم الغیص، دبیر کل اوپک در بهمن‌ماه پارسال (۱۴۰۱) و در حاشیه هفته انرژی هند داشت وعده تقدیم دو شی تاریخی نفت ایران را داده بود که این وعده با همکاری مشترک مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت، امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، موزه ملی ایران و کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) محقق شده است. 

قدمت اشیای تقدیمی ایران به دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بیش از ۵ هزار سال است. 

بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با شعار«صنعت نفت؛ تولید فناورانه و مصرف بهینه» چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرد و امروز (شنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه) به کار خود پایان داد.

photo_2023-05-20_22-55-26

photo_2023-05-20_22-55-19

photo_2023-05-20_22-55-30

photo_2023-05-20_22-55-34