نفت و موزه در جهان

آثار عكاس كانادايي با موضوع "نفت" در موزه هنر "مارجوري باريك"

چهارشنبه هفدهم آذر ماه 1395آثار عكاس كانادايي با موضوع

آثار ادوارد برتنسكي، عكاس كانادايي كه حاصل يك دهه فعاليت او در زمينه عكاسي با موضوع نفت است، در قالب 50 تصوير در "موزه هنر مارجوري باريك" نوادا به نمايش درآمد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت ايران، در اين تصاوير كه برتنسكي آنها را از سال 1997 تا 2009 ثبت كرده، مراحل مختلف توليد، توزيع و مصرف نفت به عنوان اصلي ترين منبع انرژي در جهان معاصر به تصوير كشيده شده است.

blog-oil_2_0

آثار برتنسكي عمدتا در زمينه عكاسي صنعتي و بويژه نفت است و تصاوير او از چشم اندازهاي بزرگ نفتي و خطوط و سايه هاي تند و تيز در عكس هايش سبب شده تا سبك او به "گوتيك نفتي" (Petroleum Gothic) شهرت پيدا كند.

blog-oil_4

عكس هاي او از ميدان هاي نفتي تا پالايشگاه هاي بزرگ و بزرگراه هاي پر پيچ و خم، نشانگر ديدگاه وي در مورد اهميت نفت، نحوه برخورد مردم و بالاخره پيامدهاي استفاده از اين منبع بزرگ انرژي در جهان است.

از جمله ويژگي هاي آثار اين هنرمند 61 ساله اوكرايني الاصل مي توان به وضوح و دقت در به تصوير كشيدن جزييات موضوع عكس هايش اشاره كرد كه توجه علاقه مندان بسياري را به خود جلب كرده است.

blog-oil_1

آثار برتنسكي تا كنون نمايشگاه هاي معتبري در آمريكا، اروپا و آسيا به نمايش درآمده كه از جمله آنها مي توان به نمايش عكس هاي او در "موزه هنر مدرن" در نيويورك و موزه هنر نوادا اشاره كرد.

blog-oil_3

نمايش آثار عكاسي برتنسكي با موضوع نفت در موزه هنر مارجوري باريك از 23 سپتامبر  2016 (دوم مهر ماه) بر پا گشته و تا 14 ژآنويه 2017 (25 دي ماه) ادامه خواهد داشت.