حسن کتیبه در موزه نفت

يادگارهاي نفتي با چاشني "كيك"

دوشنبه بیست و دوم آذر ماه 1395يادگارهاي نفتي با چاشني

حسن كتيبه، كارمند بازنشسته صنعت نفت در سن 88 سالگي، عكس ها، مدارك پرسنلي و يادگارهاي 37 سال خدمت خود را به موزه نفت اهدا كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت ايران، حسن كتيبه كه متولد شهر شيراز است و در نوجواني وارد صنعت نفت شده، با اشاره به تصديق كلاس نهم (سيكل اول) كه هنوز آن را نو نگه داشته، مي گويد: "آن موقع باسواد خيلي كم بود و شنيدم كه شركت نفت براي كار در آبادان استخدام مي كند، به يك نمايندگي پخش در شيراز مراجعه كردم و سرانجام پس از گذشت يك ماه به همراه تعدادي داوطلب ديگر با ماشين نفتكش به بوشهر فرستاده شديم تا از آنجا با كشتي به آبادان برويم."

IMG_0010

كتيبه در مورد برخورد خانواده اش با اين تصميم او مي گويد: "آن زمان نيروهاي بيگانه در كشور بودند و قحطي و بيماري بيداد مي كرد، خانواده ام مي گفتند در اين شرايط جنگي كجا مي خواهي بروي؟ اما من تصميم خودم را گرفته بودم."

وي پس از گذراندن سختي هاي بسيار در سال 1322 و در شرايطي كه چهار سال از راه اندازي اين آموزشگاه فني نفت آبادان مي گذشت، وارد اين آموزشگاه شد و پس از فارغ التحصيلي از آن و كارآموزي در دانشكده نفت، در پالايشگاه آبادان به كار مشغول شد. كتيبه از جمله افرادي بود كه در آزمون تحصيل در خارج از كشور برگزيده شد و مدرك فوق ديپلم اين رشته را از انگلستان دريافت كرد.

IMG_0031

كتيبه همچنين خاطراتي از دوران ملي شدن صنعت نفت دارد، زماني كه ناو انگليسي "موريشس" در ساحل آبادان پهلو گرفته بود و مانع از اين مي شد كه ايران بتواند نفت خود را صادر كند. او مي گويد: "آن موقع ما نه خارك را داشتيم و نه ماهشهر را، فقط اسكله آبادان بود كه كشتي ها مي توانستند در آن بارگيري كنند. پالايشگاه آبادان نيز نيمه تعطيل بود و تنها قسمت هايي كه كار مي كرد، بخش هاي توليد برق، آب و تهيه يخ بود و البته كمي هم نفت براي مصارف داخلي توليد مي شد."

1 (55)

اين كارمند قديمي شركت نفت كه همه دوران خدمت خود را در پالايشگاه آبادان سپري كرده و با سمت رئيس تعميرات روزمره پالايشگاه بازنشسته شده است، مي گويد: "نفت مثل خانه من بود و روزي كه از آن خداحافظي كردم، برايم بسيار سخت بود."

اما كتيبه هنوز و در سن 88 سالگي پر انرژي و با نشاط است؛ او آشپزي را يكي از سرگرمي هاي خودش معرفي مي كند و كيكي كه به همراه خود براي كاركنان دفتر موزه نفت آورده، شاهدي بر اين مدعا است.

با كتيبه كه يك كلاه ايمني، اسناد و مدارك پرسنلي و تعدادي عكس يادگاري را از زمان خدمتش براي اهداي به موزه نفت آورده، قرار يك گفت و گوي مفصل را مي گذاريم تا با نقل خاطرات آن روزهايش ما را به گوشه هايي از گذشته تاريخ نفت ببرد.