نعمت الهي در جمع كاركنان موزه صنعت نفت:

نگاه ما حركت به سمت "شهر موزه" ها است

شنبه یازدهم دي ماه 1395نگاه ما حركت به سمت

نگاه ما در مجموعه موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت، حركت به سمت "شهر موزه" ها است و شهرهايي مانند آبادان و مسجد سليمان كاملا از اين قابليت برخوردار هستند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و اسناد صنعت نفت ايران، دكتر اكبر نعمت الهي كه در دومين دوره آموزشي موزه و موزه داري كاركنان موزه هاي نفت سخن مي گفت، ضمن اعلام اين مطلب افزود: "مجموعه موزه هايي كه در نظر داريم راه اندازي كنيم در حال حاضر از آن سه موزه اي كه ابلاغ وزير محترم نفت بوده است، يعني در شهرهاي تهران، آبادان و مسجد سليمان فراتر رفته و به 15 الي 16 موزه رسيده است."

مدير موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت با اشاره به پنج نقطه اي كه براي راه اندازي موزه نفت در آبادان شناسايي شده است، افزود: "در شهرهايي مانند آبادان شما هر جايش را نگاه مي كنيد مي بينيد اثري از آثار صنعت نفت وجود دارد. چون شهر، شهر پالايشگاه و صنعت نفت است و تمام بخش ها، اعم از آنهايي كه مربوط به خدمات عمومي، تخصصي يا مسكوني است به نحوي با صنعت نفت ارتباط دارد."

وي افزود: "بايد تلاش كنيم اين نقاط شناسايي، مرمت و نگهداري شود. آبادان يك شهر تاريخي صنعتي است كه بايد احيا شود و بتوانيم هر چه بيشتر نقاط مختلف آن را كه از گذشته به جا مانده  حفظ و احيا كنيم."

به گفته وي پمپ بنزين قديمي آبادان، اسكله تاريخي، نيروگاه شماره يك پالايشگاه، خانه هاي تشريفاني و آموزشگاه فني آبادان، پنج نقطه اي هستند كه در اولويت اول تبديل شدن به موزه هاي نفت قرار دارند.

شهر خاستگاه نفت ايران پارك موزه مي شود

چاه شماره يك

نعمت الهي همچنين به راه اندازي پنج موزه در فاز اول در شهر مسجد سليمان و راه اندازي پارك موزه در اين شهر اشاره كرد و گفت: "اين پنج موزه، عبارتند از: موزه اصلي، چاه شماره يك، نيروگاه تمبي، چشمه هاي نفتي سي برنج و كارخانه تقطير. پارك موزه مسجد سليمان هم در حال ساخت است و عمليات تسطيح و آماده سازي آن انجام شده."

وي تاكيد كرد: "مسجد سليمان اين پتانسيل را دارد كه در فازهاي بعدي به سمت شهر موزه حركت كند. چون تمام بخش هاي مسجد سليمان نشاني از نفت دارد و شهر كلا شهري نفتي است. اينها بايد شناسايي بشود و به ثبت ميراث فرهنگي برسد تا از گزند تخريب و از ميان رفتن، حفظ شود."

افتتاح دو موزه نفت تا پايان سال جاري

photo_2017-01-01_13-01-23

مدير موزه ها و اسناد صنعت نفت همچنين به راه اندازي دو موزه نفت تا پايان سال جاري و يك موزه در اوايل سال آينده اشاره كرد و افزود: "بر اساس برنامه ريزي هاي انجام گرفته، موزه پمپ بنزين آبادان، 28 دي ماه جاري گشايش مي يابد و پس از آن تا پايان سال شاهد افتتاح موزه نفت آموزشگاه فني اين شهر به مناسبت ملي شدن صنعت نفت خواهيم بود. به اين ترتيب دو موزه از مجموعه موزه هاي نفت به بهره برداري خواهد رسيد."

به گفته نعمت الهي موزه پمپ بنزين قديمي شماره 6 در دروازه دولت تهران نيز در اوايل سال آينده افتتاح خواهد شد تا جمع موزه هاي صنعت نفت را به سه موزه برساند.

موزه نفت تهران، موزه اي متفاوت

نعمت الهي با اشاره به راه اندازي موزه علوم و تكنولوژي نفت در تهران گفت: "اين موزه در محل پژوهشگاه صنعت نفت در كنار استاديوم آزادي ايجاد مي شود كه محل آن هم در شوراي معاونين وزارت نفت تصويب و از سوي وزير محترم نفت ابلاغ شده است."

وي موزه نفت تهران را موزه اي متفاوت خواند و افزود: در اين موزه بر خلاف ساير نقاط، ساختمان، تاسيسات و محتوا موجود نيست، بلكه بايد براي همه اين موارد از ابتدا فكر شود. براي موزه نفت تهران بايد يك ساختمان ويژه و خاص طراحي شود و پيش بيني ما اين است كه راه اندازي اين موزه چهار تا پنج سال زمان مي برد."

مدير موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت در پايان به نقاط ديگري در كشور كه براي راه اندازي موزه هاي نفت در نظر گرفته شده اند، از جمله كارخانه حلب سازي و حلب پركني كرمانشاه، انبار شماره يك پخش در مشهد، تلمبه خانه دارخوين و ... اشاره كرد و با يادآوري اين كه متاسفانه بسياري از ميراث هاي نفت كشور پيش از اين از ميان رفته و هنوز هم ممكن است در معرض خطر باشد، از مردم و كاركنان صنعت نفت خواست تا در شناسايي اين ميراث، موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت را ياري رسانند.