با افتتاح موزه بنزین خانه آبادان

صنعت نفت موزه دار شد

چهارشنبه بیست و نهم دي ماه 1395صنعت نفت موزه دار شد

"موزه بنزين خانه آبادان" عصر امروز طي مراسمي با حضور عباس كاظمي، معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي، امیرحسین زمانی نیا معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگاني، جمعي از مسئولان وزارت نفت و مقامات محلي و شخصيت هاي فرهنگي در شهر آبادان گشايش يافت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موزه ها و مر كز اسناد صنعت نفت، در مراسم افتتاح نخستين موزه نفت، مهندس ریاحی مدیر عامل شرکت پخش، دکتر نعمت الهی، مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، امیرحسین زمانی نیا معاون وزیر در امور بین الملل،حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی پور امام جمعه آبادان و دکتر کارگر مدیر کل موزه های کشور و عباس كاظمي، معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي طي سخناني گشايش نخستين موزه نفت را در شهر آبادان، شهر تاريخي صنعت نفت گرامي داشتند.

نخستين موزه نفت در شهر نخستين ها و شهر مقاومت

مهندس ریاحی مدیر عامل محترم شرکت پخش در سخنراني خود ضمن ابراز خوشحالی از اين که نخستین موزه صنعت نفت در شهر ابادان، شهر نخستین ها و شهر مقاومت ایران زمین راه اندازی می شود، گفت:"تا کنون بیش از 834 قلم شی مربوط به حوزه پخش در سراسر کشور شناسایی شد که 200 قلم به موزه بنزین خانه منتقل شده و در معرض نمايش گذاشته شده است."

وي هزينه برپايي موزه بنزين خانه آبادان را تا کنون بالغ بر یک میلیارد تومان اعلام كرد. مدیر عامل شرکت ملی پخش در ادامه بر نقش مهم موزه در حوزه فرهنگی،گردشگری، تاکید کرد و افزود به مدد موزه آیندگان با توانمندی و ظرفیت های مهندسی مدیریتی اسناد و اشیا در صنعت نفت آشنا می شوند.

موزه هاي نفت، ميرات مدون اين صنعت

دكتر اكبر نعمت الهی، مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، در سخناني ضمن تشکر از مقام عالی وزارت نفت و دیگر مسولان این صنعت، ایجاد موزه ها ی صنعت نفت را نهضتی بزرگ در حفظ میراث اين صنعت خواند و از موزه هاي نفت با عنوان میراث مدون صنعت نفت یاد کرد.

"شهر موزه" آبادان در دستور كار قرار دارد

مدیر موزها و مرکز صنعت نفت در ادامه از راه اندازی موزه هاي نفت در شهرهای تهران، مسجد سلیمان و آبادان سخن گفت و يادآور شد: "در آبادان پنج موزه راه اندازی مي شود که امروز شاهد افتتاح اولین آن هستيم و در برنامه هاي آتی و فازهاي بعدی این طرح "شهر موزه" آبادان در دستور کار قرار دارد.

موزه ها در جهان امروز نقش دانشگاه را ايفا مي كنند

امیرحسین زمانی نیا معاون محترم وزیر در امور بین الملل از دیگر میهمانان این مراسم ضمن اشاره به اهمیت نقش موزه ها در جهان امروز در آموزش دانش اموزان و دانشجویان گفت: "موزه ها در حال حاصر در دنیا نقش یک مدرسه و دانشگاه را ایفا می کنند و معلمان و اساتید آن همان کسانی هستند که موزه ها را اداره می کنند."

وي افتتاح موزه در شهر آبادان را گامي بزرگ در راه شناسايي صنعت نفت به مردم توصيف كرد.

"موزه نفت" مردم را با صنعت نفت و حماسه دفاع مقدس آشنا مي كند

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی پور امام جمعه آبادان نيز موزه نفت را اقدام بسیار ارزشمندی ناميد که به واسطه آن مردم  با دوران پیشرفت صنعت نفت و حماسه هشت سال دفاع مقدس آشنا می شوند.

وی در ادامه افزود موزه تنها محلی برای نمایش اسناد و اشیاء نیست و بعد آموزشی آن از اهمیت ویژه تری برخوردار است.

ابراهیمی پور در خاتمه همكاري صنعت نفت و شرکت پالایش و پخش را در امر تعلیم و آموزش دانش آاموزان در حوزه هاي فنی و تخصصی خواستار شد.

اتفاقي بزرگ در صنعت نفت

دكتر كارگر، مديركل موزه هاي كشور و عضو شورای راهبردی صنعت نفت نيز در اين مراسم با ابراز خرسندی از راه اندازی موزه نفت، این رویداد را اتفاقی بزرگ در صنعت نفت خواند.

وی از موزه به عنوان محصول توسعه و عامل توسعه یاد کرد و افزود:  این واقعه تاریخی حاکی از تغییر نگاه در کشور و صنعت نفت است. راه اندازي موزه نفت حاوی پیام مهمی است: این که مردم بدانند در نفت چه می گذرد و دانش آنها در این زمینه، برای ما اهميت دارد.

مديركل موزه هاي كشور با تاكيد بر اين كه اگر خواستار توسعه همه جانبه در يك جامعه هستيم باید مردم آن جامعه اگاهی لازم را داشته باشند، گفت: "موزه نفت به مردم کمک می کند این صنعت و تاریخچه آن را بشناسند، زحمات و توانمندی کارکنانش را لمس كنند و به نقش نفت در توسعه کشور پي ببرند."

وی افزود: "برای مردمی که درد تاریخ دارند، درد دانش دارند، همه اشیا و اسناد ازرشمند هستند و باید حفظ شوند."

عضو شورای راهبردی موزه های صنعت نفت با سپاس از دکتر نعمت الهی گفت: "هر اتفاق مهمی در کشور ما، حاصل ایستادگی یک فرد است و در این رویداد مهم، نقش ایشان قابل توصیف نیست."

مدیر کل موزه های کشور در پايان يادآور شد: "اكنون ما در سازمان میراث فرهنگی بسیار خوشحالیم، چرا که شاهد حفظ میراث نفت هستيم."

انعكاس جايگاه و نقش آبادان با موزه هاي نفت محقق مي شود

مراسم افتتاح "موزه بنزين خانه آبادان" با گفته های مهندس کاظمی معاون وزير نقت و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش پایان یافت. وی با برشمردن ویژگی های شهر آبادان و پتانسیل و ظرفیت های این منطقه برای ایجاد موزه هاي نفت، گفت: شهر آبادان به ویژه پالایشگاه شاهد اتفاقات مهم تاریخی است که باید به نحوی شایسته در جامعه منعکس گردد که این مهم به واسطه موزه هاي نفت تحقق مي یابد.