بازدید معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از 2 موزه تهران

يکشنبه چهاردهم اسفند ماه 1401بازدید معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از 2 موزه تهران

photo_2023-03-04_17-59-10

photo_2023-03-04_17-58-59photo_2023-03-04_17-59-05 

احمد اسدزاده، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با همراهی حسین شاملی، سرپرست مدیریت موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت از موزه‌های عبرت و پمپ بنزین دروازه دولت بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت،  موزه عبرت یکی از جاهای دیدنی تهران در حوالی میدان امام خمینی (ره) است. این موزه از حال ‌و روز زندانیان سیاسی در زمان پهلوی پرده برمی‌دارد و بازدیدکنندگان را به سفری تلخ در تاریخ کشور می‌برد. افزون بر مجسمه چهره‌های سرشناس و زندانیان که با ظرافت زیادی طراحی و ساخته شده‌اند، وضع زندانیان در آن دوران و شکنجه آن‌ها به نمایش گذاشته شده است.

رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۱ دستور ساخت این بنای چهار طبقه ضدزلزله را داد که در نتیجه آن معماران آلمانی موفق به ساخت سازه‌ای در قلب تهران در مجموعه نظمیه شدند که راه فراری به بیرون نداشت و نخستین زندان مدرن ایران به شمار می‌رفت. در دوره‌ پهلوی دوم، این موزه در اختیار کمیته‌ مشترک ضدخرابکاری قرار گرفت که برای بازداشت و شکنجه زندانیان سیاسی استفاده می‌شد و از همین جهت، عنوان مخوف‌ترین زندان کشور را از آن خود کرد.

پمپ بنزين دروازه دولت تهران یا همان جايگاه سوخت شماره ۶هم در سال‌هاي پاياني دهه ۱۳۱۰هجري شمسي مقارن با دوره پهلوي اول، از سوی شركت نفت انگليس و ايران برای توزيع فرآورده‌هاي نفتي همچون نفت سفيد، بنزين و امشي احداث و در تیرماه 1۱۳۹۸ به‌عنوان موزه افتتاح شد.

 در هريك از بخش‌هاي اين موزه به موضوعات مختلفي اعم از تاريخچه محله دروازه دولت، نحوه شكل‌گيري و فعاليت جايگاه پرداخته شده است و همچنين عكس‌ها، اسناد، نقشه‌ها و فيلم‌هاي تاريخي مرتبط با اين مكان، نمونه اشياي مربوط به توزيع، حمل و تخليه سوخت و نمونه دستگاه‌هاي پمپ بنزين در اين موزه به نمايش درآمده‌اند.

اين جايگاه در مردادماه سال ۱۳۹۳ به شماره ۳۱۷۱۱ در فهرست آثار ملي وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي به ثبت ملي رسيده است.