پایان عملیات نوسازی چاه شماره یک

دوشنبه نوزدهم خرداد ماه 1399پایان عملیات نوسازی چاه شماره یک

 

 مقارن ساعت 4 صبح روز چهارشنبه پنجم خرداد ماه سال 1287 بود که نفت از چاه شماره یک مسجدسلیمان، در عمق 360 متری فوران کرد. در آخرین روزهای بیم­ و­امید هنگامی­که فقط دو روز به پایان هفتمین سال واگذاری امتیاز نفت به «سندیکای اکتشاف» (با سرمایه­ گذاری «ویلیام ناکس دارسی»)؛ باقیمانده بود، این پیروزی بزرگ به­ دست آمد. سندیکا در­نظر داشت چنانچه این آخرین تلاش به­ جایی نرسد برای همیشه دست از کار بکشد. هنگامی­که تمام آرزوهای «رینولدز» سرمهندس حفاری و کارکنان معدود وی به نومیدی گرائیده بود، پیدا شدن نفت خام در این چاه با وجود میزان کم به کارشناسان نفتی اولین بارقه امید را بخشید و 22 روز پس از کشف اولین چاه، چاه شماره 2 به نفت و گاز رسید و از آن پس با امیدواری حفر چاه­ های دیگر جهت دست یافتن به منابع فراوان­تر و تولید نفت خام بیشتر ادامه یافت. چاه شماره یک تا دو دهه بعد مورد بهره ­برداری قرار گرفت و بعد از آن به­ عنوان نمادی تاریخی برای صنعت نفت ایران شناخته شد.

 

image001


 

همزمان با برگزاری جشن­ های بنیانگذاری شاهنشاهی، در مناطق نفت­خیز و در روز شنبه 24 مهر ماه 1350 طی مراسمی نوسازی محوطه چاه شماره یک مسجدسلیمان که تزئین یافته و مزین به پرچم­ های ایران و شرکت ملی نفت ایران بود جشن گرفته­ شد. در این مراسم فرماندار مسجدسلیمان، شریف رازی رئیس کل عملیات غیرصنعتی-حوزه قرارداد، لینک عضو هیئت­ مدیره و رئیس کل شرکت سهامی اکتشاف و تولید نفت ایران، رؤسای ادارات دولتی و صنعت نفت با بانوانشان، اعضاء انجمن­ های شهر و شهرستان، نمایندگان سندیکاهای کارگران، خبرنگاران و عده ­ای از علاقمندان حضور داشتند.
 

image003

 

 امرائی رئیس شرکت ملی نفت ایران- منطقه مسجدسلیمان ، در این مراسم ضمن اشاره به اهمیت توجه ­به بناهای تاریخی ، یادبود و لزوم حفظ آنها، اظهار داشت: «هیأت رئیسه صنعت نفت از چندی پیش بر آن شد تا نوسازی این بنای تاریخی را انجام دهد و اینک مایه افتخار است که این امر خطیر پایان­ یافته و ما اکنون افتتاح آن­را جشن می­ گیریم.»

علوی نماینده روابط عمومی صنعت نفت ایران در مناطق نفت­خیز تاریخچه کشف اولین چاه نفت ایران را به­ تفصیل تشریح كرد. سپس  شاملو، با قطع نوار سه رنگ محوطه نوسازی چاه شماره یک را رسماً گشود. در پایان کلیه مدعوین از قسمت­ های مختلف آن بنا بازدید كردند.

 

image005

 

نامه صنعت نفت، دوره 10، شماره 7، آذر 1350.